Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Norwegia rajem dla emeryta?

Klaudia Synak

01 października 2014 11:21

Udostępnij
na Facebooku
6
Norwegia rajem dla emeryta?


Najnowsze badania pokazują, że Norwegia jest najlepszym krajem w którym można spędzić starość.

Norwegia jest najlepszym krajem dla emerytów. Zaraz za nią uplasowała się Szwecja. Takie dane przedstawiają badania przeprowadzone przez organizację HelpAge International. 

Badania objęły 96 krajów na świecie. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak: dochody, zdrowie, wykształcenie i pracę oraz prawa i warunki socjalne. 

Krajami, które znajdują się najniżej na liście są Malawi, Zachodni Brzeg i Gaza, Mozambik i Afganistan. 

Polska, w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem, uplasowała się dość wysoko, bo na 32. miejscu. W 2013 roku znajdowała się na 62. miejscu. 

Ranking najlpeszych krajów dla emerytów

Ranking najlepszych krajów dla emerytów

screenshot dagbladet.no

Wielu w pracy 


- Norwegia radzi sobie bardzo dobrze w wielu dziedzinach, które były częścią badań. Ma najlepsze wyniki w kategorii bezpieczeństwa ekonomicznego, mając najwyższe PKB na mieszkańca w regionie – podaje HelpAge Interational. 

Powodem tak dobrych wyników jest na przykład to, że 70% obywateli będących w wieku 50-64 ma pracę, a 99,4% obywateli powyżej 60 roku życia ma wykształcenie średnie lub wyższe. 86% ludzi starszych czuje się w kraju bezpiecznie, a 96% cieszy się rzeczywistą wolnością wyboru. 

Raport podkreśla, że mimo dobrego systemu opieki społecznej, Norwegowie nie przyjmują tego za pewnik. W przypadku opieki zdrowotnej, Norwegia znajduje się na 16. miejscu z 96.


Porównanie Norwegii i Polski

Porównanie Norwegii i Polski
Dochody, zdrowie, zdolności, dostosowanie środowiska, ogólny wynik

helpage.org


Jak w Polsce? 


Polska w porównaniu z Norwegią radzi sobie nieco gorzej. 

W kategorii bezpieczeństwa ekonomicznego radzimy sobie dość dobrze. 96,5% społeczeństwa otrzymuje emerytury, a 89% żyje w dość wysokim dobrostanie w porównaniu z resztą regionu.

Polska najgorzej radzi sobie w kategorii zdolności (61. miejsce) ze względu na mały wskaźnik zatrudnienia wśród osób starszych, które jest teraz 6% poniżej średniej regionalnej. 

W kategorii opieki zdrowotnej znajdujemy się na 48. miejscu. 


starsza pani

flickr.com/ Nate Grigg

Coraz więcej starszych 


Na świecie jest 868 milionów ludzi powyżej 60 roku życia. Stanowią oni 12% społeczeństwa. Według HelpAge International, do 2050 roku liczba ludzi powyżej 60 roku życia będzie stanowiła 21% społeczeństwa na świecie. W 40 krajach, które znajdują się w rankingu, ludzie starsi będą stanowić aż 30% społeczeństwa. 

Mimo, że takie liczby pokazują, że jesteśmy zdrowsi i żyjemy dłużej, duża ilość ludzi starszych może być sporym utrudnieniem dla wielu krajów na świecie. 

Najnowszy raport ONZ pokazuje, że aż 48% ludzi starszych nie otrzymuje emerytur, a emerytury, które otrzymuje pozostałe 52%, są w wielu krajach niewystarczające. 

- Starsi ludzie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają prawo do godnego życia, bez obawy o życie w ubóstwie. Jest to problem ogólnonarodowy, mówi szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ang. International Labour Organization), która przygotowała raport dla ONZ. 



Źródło:dagbladet.no, helpage.org 
Zdjęcie źródłowe: pixabay.com - CC0 Creative Commons


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Byk Miks

03-10-2014 18:07

w Polsce też może być dobrze. Trzeba tylko za wczasu wybrać odpowiednią drogę kariery aby być w grupie uprzywilejowanych. Znam niejednego policjanta, który w wieku 39 lat przeszedł na emeryturę. Kredytu na dom też nie ma bo dobrze się ożenił. Tak więc: można w PL ? można !

Dorota Hansen

03-10-2014 10:26

W duzym uproszczeniu emerytura wynosi 66% zarobkow. Do tego dochodza wyplaty z prywatnych i zbiorowych ubezpieczen emerytalnych. Tak wiec emeryt, ktory ma 40 lat praw ubezpieczeniowych tzn. mieszkal w Norwegii i byl czlonkiem tutejszego systemu ubezpieczeniowego ma zapewnione dobre dochody emerytalne.

Wiekszosc osob w wieku lat 67 ma posplacane kredyty mieszkaniowe, wiec koszty mieszkaniowe sa niskie. Emeryci poswiecaja swoj czas na podroze i swoje hobby.
Na szczescie instytucja babc i dziadkow do wychowywania wnuczat jest tutaj bardzo ograniczona.
Zdrowie osob w wieku emerytalnym jest w wiekszosci dobre, gdyz aktywny styl zycia jest tutaj popularny.

Jak wiadomo, pogoda nie jest tutaj wymarzona i dlatego wielu emerytow decyduje sie na "emigracje pogodowa". Dodatkowym plusem w cieplejszych krajach sa nizsze koszty utrzymania.

marek roszko

01-10-2014 19:56

Bo tam cieplutko,przyjemniutko...

Eliza K

01-10-2014 13:30

Fantomas napisał:
Tylko, czemu, skoro jest tak dobrze, kto moze wyjezdza na emeryture do Hiszpanii?
Bo to wszystko tak pieknie tylko na papierze. Na papierze masz prawo do wszystkiego, do wszelkiej pomocy i wszystkich udogodnien. W rzeczywisosci zostaje ci bitwa z NAV o kazde najmniesze g...,ktore ci sie prawnie nalezy oraz wypelnianie 150-ciu formularzy i pisanie odwolan.

Jan Kowalski

01-10-2014 13:10

Tylko, czemu, skoro jest tak dobrze, kto moze wyjezdza na emeryture do Hiszpanii?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok