Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Norwegia najbardziej przyjazna dla zagranicznych studentów

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

19 listopada 2014 11:21

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia najbardziej przyjazna dla zagranicznych studentów


Coraz więcej młodych osób decyduje się na kształcenie i robienie kariery w tym kraju.


Zagraniczni studenci chcą uczyć się na norweskich uczelniach. Wielu z nich po ukończeniu nauki planuje osiedlić się na stałe w Norwegii. Przyciągają ich nie tylko przyszłościowe kierunki, ale również perspektywa spróbowania czegoś nowego oraz doświadczenia na własnej skórze codzienności w państwie opiekuńczym. 

Senter for internasjonalisering av utdanning (SIU) przeprowadził badania dotyczące liczby studiujących posiadających zagraniczne pochodzenie. Okazało się, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zagranicznych studentów na norweskich uczelniach wzrosła aż o 57%. W 2009 było to około 12 000, a w 2014 już 19 000. Z badania wynika także, że ponad 40% ankietowanych studentów kształci się na kierunkach związanych z zarządzaniem zasobami naturalnymi. Rośnie również poziom zadowolenia ze studiowania. W 2008 roku 84% studiujących deklarowało, że są usatysfakcjonowani zarówno, jeśli chodzi o jakość kształcenia, jak i całokształt studenckiego życia w Norwegii. Trzy lata później ta wartość wzrosła do 88%. Nie zanosi się, żeby w 2014 roku ta tendencja zmalała. 

studenci
fot. wikimedia.com


Norwegowie studiują w Polsce 


Wielu norweskich studentów i studentek przyjeżdża do Polski po to, by się kształcić. Wybierają głównie kierunki medyczne. Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny Norwegowie stanowią trzecią grupę obcokrajowców na polskich uczelniach. Wyprzedzają ich jedynie obywatele Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim w Polsce kształciło się prawie 1600 norweskich studentów. Najczęściej jednak, po skończeniu studiów, młodzi zagraniczni absolwenci wracają do swoich krajów. 


pielęgniarki
foto: wikimedia.org


Studia... i co dalej? 


Aż trzech na czterech zagranicznych studentów zaznaczało w ankiecie Norwegię jako pierwsze miejsce na Starym Kontynencie, w którym chcieliby studiować. 70% badanych podkreśliło także, że ważnym czynnikiem, który skłania ich do wyboru krajów Europy Północnej jako docelowego miejsca do rozpoczęcia kształcenia wyższego, jest także wysoki poziom bezpieczeństwa w społeczeństwie. Ponad 70% studentów, którzy uczą się w Norwegii, planuje zostać w tym kraju na stałe. Oprócz przedmiotów związanych z przyszłą profesją chodzą na kurs języka norweskiego. Największą motywacją, aby po studiach zostać w Norwegii, są dla studiujących wysoka pensja oraz możliwości zrobienia kariery w wybranej przez siebie branży. 


absolwenci
fot. fotolia.com 

Ponad połowa studiujących, biorących udział w badaniu, zgodnie przyznała, że poradzenie sobie z wysokimi kosztami życia w Norwegii było trudniejsze niż się na początku spodziewali. 54% mówiło również, że trudno było im się zakolegować z innymi Norwegami. 

– Po studiach zostałam tutaj. Norwegowie to jedni z najmilszych ludzi jakich spotkałam. Ciężko mi było jednak nawiązać z nimi bardziej trwałe relacje wychodzące poza środowisko naszej pracy – mówi studentka pochodząca z USA, a studiująca w Oslo. 


– Wyniki badań po raz kolejny udowadniają, że Norwegia jest krajem atrakcyjnym dla zagranicznych studentów. Cieszymy się, że dla studentów ważna jest zarówno jakość kształcenia, jak i życie w bezpiecznym społeczeństwie – mówi Kristin Solheim, dyrektor departamentu komunikacji SIU.  

Mimo spotykanych trudności, nadal wielu młodych ludzi przybywa do Norwegii po wyższe wykształcenie. A czy Polska da radę zatrzymać w kraju swoich absolwentów?



Źródło: forskning.no, amb-norwegia.pl
Źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

19-11-2014 14:05

Tylko, czy jest to ksztalcenie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok