Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norwegia krajem amfetaminy?

Redakcja

27 maja 2014 11:32

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia krajem amfetaminy?



Według „European Drug Report" około 40% zaraportowanych konfiskat metamfetaminy w Europie w 2012 roku miało miejsce w Norwegii.





Wyniki raportu są zaskakujące.

Dane pochodzą z tegorocznego raportu „European Drug Report". Raport ten jest przygotowywany przez agencję antynarkotykową UE - EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii). Według raportu, amfetamina jest nadal popularniejszym narkotykiem niż metamfetamina.

„Jednak rozpowszechnianie metamfetaminy staje się coraz poważniejszym problemem" - stwierdza raport EMCDDA.

Oba narkotyki pochodzą z jednej podgrupy, ale metamfetamina działa silniej niż amfetamina.

EU, Norwegia i Turcja       

W raporcie EMCDDA oprócz państw Unii uwzględnia się również Norwegię i Turcję. Ze względu na odmienny sposób raportowania, porównania z UE można przeprowadzać dopiero od 2012 roku.

Siedziba EMCDDA w Lizbonie
siedziba EMCDDA w Lizbonie
wikipedia.org

W 2012 roku zaraportowano 11 371 konfiskat metamfetaminy w 30 krajach Europy. 4 272 konfiskaty odbyły się w Norwegii - jest to prawie 40% wszystkich konfiskat z raportu.

- Zastanawialiśmy się bardzo długo, dlaczego Norwegia zarejestrowała tak wysoki wynik. Jest to zadziwiające na wiele sposobów - mówi Odd Hordvin z SIRUS (nor. Statens institutt for rusmiddelforskning - Państwowy instytut ds. badań środków odurzających) w rozmowie z VG.

Hordvin kontaktuje się z EMCDDA, dlatego świetnie orientuje się w różnicach między Norwegią, a resztą Europy.

Norwegia krajem amfetaminy

Norwegia ma najwyższe wyniki również jeśli chodzi o ilość skonfiskowanych substancji. W 2012 Norwegia zaraportowała konfiskatę 135 kg metamfetaminy. Dla porównania, w 28 krajach UE zaraportowano w sumie (!) konfiskatę 343 kg metamfetaminy.

Według Hordvina, to nic nowego, że metamfetamina jest rozpowszechniona w Norwegii. Jego zdaniem, dane z raportu mówią wiele o pracy policji danych krajów oraz ich priorytetach.

- Zadziwiająca jest liczba konfiskat. Nie mam innego wyjaśnienia niż to, że Norwegia jest krajem amfetaminy i była nim przez wiele dziesiątek lat - mówi Hordvin.

Według statystyk Kripos (nor. jednostka policji zajmująca się ciężkimi przestępstwami i przestępstwem zorganizowanym) dotyczących narkotyków i substancji dopingujących, zakonfiskowano w Norwegii w 2013 roku 197 kg metamfetaminy oraz 338 kg amfetaminy.

Gordon Petterson, przedstawiciel Kripos, potwierdza, że to są bardzo wysokie wyniki.

- Nigdy nie zarejestrowano tak wielu konfiskat metamfetaminy jak w 2013 roku. Jednak jeśli chodzi o ilość, w 2009 udało się zakonfiskować więcej - powiedział Petterson.

Najwięcej konfiskat metamfetaminy

 Od 2008 roku, zaraportowano więcej konfiskat metamfetaminy, niż amfetaminy.

- Nie ma sprecyzowanego zapotrzebowania na metamfetaminę. Jest używana i sprzedawana tak samo, jak pozostałe narkotyki z tej grupy - mówi Hordvin.

Metamfetamina działa silniej niż jej „siostra", amfetamina, jednak efekt działania i jego konsekwencje zależą w dużym stopniu od jakości sprzedawanego narkotyku.

sproszkowana metamfetamina
wikipedia.org

- Metamfetamina jest często mieszana, dlatego jedna jej dawka może być słabsza niż ta sama ilość amfetaminy. Jednak może też być zupełnie odwrotnie - amfetamina i metamfetamina są wymienne, więc nigdy do końca nie wiadomo który to narkotyk - mówi badacz z Norsk helseinformatikk.

Ta niepewność może mieć poważne konsekwencje. Stosowanie metamfetaminy zwiększa ryzyko udaru krwotocznego, zawału mięśnia sercowego i zaburzeń rytmu serca, które mogą prowadzić do śmierci.

Uszkodzenia mózgu, które powoduje stosowanie metamfetaminy są porównywalne do Alzheimera, udaru i epilepsji.

Powstrzymać produkcję

Według Pettersona, Kripos zna również wiele przypadków przemycania substancji wykorzystywanych do produkcji amfetaminy, oraz przypadków produkcji tego narkotyku w Norwegii.

- Dodatkowo do konfiskat gotowej amfetaminy i metamfetaminy, wzrosła liczba konfiskat substancji do produkcji tych narkotyków - mówi Petterson. - Narkotyki są sprowadzane do kraju na wiele różnych sposobów. Trafiają do nas w różnych formach i są często wymieszane z innymi produktami. Według naszych informacji, w większości za takim przemytem stoją grupy z Litwy i Polski.

Petterson podkreśla, że Kripos chce powstrzymać przemyt substancji do produkcji amfetaminy, aby nie dopuścić do produkcji narkotyków na terenie Norwegii.

- Policja powinna być bardziej czujna jeśli chodzi o przemycanie substancji potrzebnych do produkcji narkotyków - mówi Petterson.

 

Źródło: vg.no; zdjęcie źródłowe: wikipedia.org




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok