Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia szuka zysków. Odpadki z ryb służą do produkcji towarów dla ludzi

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia szuka zysków. Odpadki z ryb służą do produkcji towarów dla ludzi

Norwegowie potrafią wykorzystać każdą część ryby. Ikra łososia jest podobno doskonałym składnikiem kosmetyków fotolia.com - royalty free

Norwegia znana jest z zamiłowania do recyklingu. Dotyczy to również wykorzystywania odpadków z przetwórstwa ryb. Dzięki nim powstają nowe firmy i produkty podbijające międzynarodowe rynki. Z rybnych odpadków Norwegowie produkują kosmetyki, suplementy diety, a nawet chcą pozyskiwać ważny składnik leku na osteoporozę.

Ryba w służbie piękności

Aqua Bio Technology, norweska firma, której flagowym produktem jest serum wygładzające do twarzy, do produkcji swoich najlepszych kosmetyków używa ikry z łososia.

Na recepturę wpadli w 2000 roku, gdy naukowcy zaczęli badać wpływ komórek jajowych łososia na ludzką skórę. Impulsem do zainwestowania w kosmetyki z tym składnikiem były informacje od osób pracujących na fermach łososi. Pracownicy twierdzili, że w kontakcie z ikrą tej ryby ich dłonie pozostawały gładkie nawet mimo długotrwałego kontaktu z bardzo zimną wodą. Okazało się, że ikra łososia posiada unikalne białka, które mają dobroczynny wpływ na skórę.  

Teraz Aqua Bio Technology odkupuje ikrę łososia z zakładów przetwórstwa rybnego w całej Norwegii. Firma weszła na rynek w 2008 roku, a od 2012 odnotowuje wzrost zysków. Rok temu spółka zanotowała rekordowe przychody w wysokości 38,9 milionów koron. W porównaniu z bilansem z 2014 roku, który firma zakończyła z 22,5 milionami na koncie, należy uznać to za dobry interes na rybach.

Norweska firma rozwija również współpracę międzynarodową. Spółka nawiązała kontakty z amerykańskimi, japońskimi i portugalskimi koncernami zainteresowanymi importem kosmetyków z dobroczynnym składnikiem.

Rybne resztki w sporcie

Resztki powstające przy obróbce łososia hodowlanego skupuje również firma Hofseth Biocare z siedzibą w Ålesund. Norweska spółka wykorzystuje rybne odpadki do pozyskiwania oleju, który następnie jest wykorzystywany przy produkcji suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz preparatów kontrolujących przyrost masy ciała. Ponadto wapno zawarte w ościach łososia wykorzystuje się przy tworzeniu leków stosowanych w leczeniu osteoporozy. Największymi rynkami zbytu są Stany Zjednoczone i kraje azjatyckie, szczególnie Chiny i Japonia.

Karma dla zwierząt nadal górą

Mimo innowacyjnych pomysłów na wykorzystanie resztek z obróbki łososia nadal największe zyski spływają do norweskich firm przerabiających rybne odpadki na dodatki do pasz i karm dla zwierząt. Na tym polu liderem na norweskim rynku jest Scanbio, spółka produkująca olej i koncentrat rybny oraz mączkę rybną.

Ale firmy zajmujące się pozyskiwaniem tego typu substancji dodawanych później do karmy dla zwierząt również widzą potencjał w wykorzystywaniu rybnych resztek w produktach przeznaczonych dla ludzi. Dyrektor zakładów Biomega spod Bergen, Jan Arne Vevatne, uważa, że przyszłość należy do inwestycji w składniki potrzebne w przemyśle spożywczym, przede wszystkim do suplementów sportowych.

– Tego typu produkty mogą w przyszłości osiągnąć większą wartość na rynku i przynosić większe zyski niż dodatki do paszy i karmy dla zwierząt – powiedział, cytowany przez portal sysla.no, Jan Arne Vevanate
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok