Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norwegia - raj dla nurków

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

12 września 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia - raj dla nurków



Marzysz o zwiedzaniu podwodnych głębin? Kraina fiordów ma do zaoferowania miłośnikom nurkowania nie tylko wspaniałe widoki, ale także dużą dawkę adrenaliny i historycznych tajemnic. 


Od czego zacząć?


Aby znaleźć najlepsze miejsce do nurkowania, na początek powinieneś określić swój cel. Czego najbardziej szukasz – pięknej podwodnej flory, nieznanych odkryć, adrenaliny? Co najbardziej chciałbyś zobaczyć? Czy bardziej interesuje Cię nurkowanie wrakowe? Czy może pływanie pod powierzchnią wody z kuszą i polowanie na ryby? Pytań jest wiele, ale warto sobie na nie odpowiedzieć jeszcze przed wyruszeniem na wyprawę. Dzięki lepszemu rozeznaniu, będzie można lepiej przygotować się kondycyjnie i dobrać odpowiedni sprzęt. W Norwegii można spróbować kilku rodzajów nurkowania. Poniżej prezentujemy niektóre z nich:

Nurkowanie w prądzie – ten rodzaj aktywności wymaga od nurka sporych umiejętności, samodyscypliny, a także pokory wobec sił natury. Najsilniejsze prądy powstają podczas przypływów i odpływów w wąskich cieśninach. Podwodna flora kwitnie dzięki dobrej cyrkulacji wody i stałej wymianie wody i tlenu, którą gwarantują prądy. Na szczególną uwagę zasługują piękne lasy brunatnic i niesamowite rafy koralowe. Aby spróbować takiego rodzaju zanurzenia, wcześniej należy przejść specjalny kurs na którym przyszły nurek dowie się m.in. jak pływać pod i z prądem, jak skutecznie nawigować w prądzie, jak się zanurzać i wynurzać. Pozna również tajniki kontrolowania swojego położenia oraz co zrobić, aby się nie zgubić.

Najlepsze miejsca: Lofoty (szczególnie Saltstraumen i Moskenesstraumen), wybrzeże Møre, Trondheimfjord.






Nurkowanie w fiordach – czyli tzw. nurkowanie z lądu. Nurek rozpoczyna zanurzanie od wchodzenia z brzegu. W tym przypadku nie potrzeba transportu łodzią.

Najlepsze miejsca: Lygnstøylsvatnet, Nærøy.




Nurkowanie z kuszą – Norwegia to jeden z niewielu krajów, który udziela pozwolenia na podwodny połów. Żeby trafić rybę, trzeba do niej podpłynąć na odległość co najmniej dwóch metrów. Do takiego typu nurkowania należy mieć specjalny skafander. Trudnością związaną z tym rodzajem aktywności jest fakt, że nurek nie schodzi pod wodę z butlą tlenową. Polega tylko na sile swoich płuc. Upolowane okazy nurek może później wrzucić na grilla.

Najlepsze miejsca: Archipelag Lofotów.





Nurkowanie na wrakach – coś dla miłośników odkrywania podwodnych tajemnic historii. Starcia niemieckich i alianckich sił podczas II wojny światowej pozostawiły w Norwegii wiele zatopionych wraków. Jednym z najsłynniejszych (i dostępnych) tego typu obiektów jest MS Hamburg, zatopiony w okolicach Lofotów.

Najlepsze miejsca: Narvik (np. jezioro Hartvikvannet), okolice Bergen (wraki Frankenwald, Optima), Gulen (wrak parowca towarowego Frankenwald), okolice Ålesund, Trondheimfjord, Kirkenes.




Nurkowanie przy skalnych ścianach – jedna z głównych atrakcji podczas podwodnych podróży w Norwegii. Skały polodowcowych gór osiągają duże głębokości, dlatego nurek decydujący się na ten rodzaj zanurzenia może z bliska obejrzeć tajemnicze kaniony i jaskinie ukryte w pobliżu podwodnych norweskich skał.

Najlepsze miejsca: Archipelag Lofotów, Sandefjord, Romdalsfjord, Geirengerfjord.


Mierz siły na zamiary


Nurkowanie wśród wód norweskiego wybrzeża to dość wymagające zadanie. Dobrze jest wcześniej poćwiczyć pod okiem nurków, którzy mają za sobą już lata doświadczenia w podwodnych podróżach. Warto również szukać kontaktu do osób, które już odwiedziły dany teren. Z pomocą przychodzą nam najróżniejsze portale i fora internetowe. Warto zadawać pytania i przeglądać tematy, które już się tam pojawiły.

Pamiętaj o zasadach!


Nurkowie wybierający się do Norwegii muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1. Nie wolno nurkować w pojedynkę.
2. W większości akwenów nurkowanie jest dozwolone (wyjątkiem są obszary wojskowe, prywatne). W przypadku terenów portowych należy uzyskać zgodę zarządcy portu. W razie wątpliwości, co do możliwości nurkowania na danym akwenie, należy spytać lokalnych policjantów.
3. W przypadku nurkowania z kuszą nie należy strzelać do ryb takich jak łosoś, pstrąg i węgorz. Zabroniony jest również połów homarów.
4. Butle tlenowe, z którymi nurek schodzi pod wodę muszą posiadać ważny atest.
5. Surowo zabronione jest zabieranie czegokolwiek z wraku, przy którym pływamy. W przypadku, gdy uda się nurkowi odnaleźć nowy zatopiony statek, powinien o tym fakcie poinformować lokalny komisariat.
6. Miejsce nurkowania (zarówno z brzegu, jak i z łodzi) powinno być oznaczone specjalną, biało-niebieską flagą.

zdjęcie: pixabay.com - CC0 Creative Commons

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jjj1

31-12-2017 19:10

Butle tlenowe to na everest.

sskijop

11-04-2017 12:31

B.A.R.T

13-09-2015 13:26

Norwegia to oprócz Kanady jedyny kraj na świecie, gdzie można polować pod wodą w ekwipunku płetwonurka. Proszę więc bzdur nie wypisywać. Pozdrawiam. Bart

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok