Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Niezwykły budynek, który stał się symbolem miasta

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

04 kwietnia 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Niezwykły budynek, który stał się symbolem miasta


Opera w Oslo zachwyca wielu turystów odwiedzających norweską stolicę. Warto jednak przyjrzeć się historii tej niezwykłej budowli.


Architekci nazywają ten budynek marmurowo-szklanym dziełem sztuki, piękną bryłą mieszczącą się na styku morza i lądu. Trzeba przyznać, jest coś niezwykłego w gmachu Opery Norweskiej, jednego z symboli norweskiej stolicy, który zachwyca zarówno wnętrzem jak i wyglądem zewnętrznym. Budynek zajmuje powierzchnię około 38 000 metrów kwadratowych, posiada trzy sceny i około 1100 innych pomieszczeń. Całościowy koszt inwestycji wyniósł około 50 mln euro. Gmach Opery w Oslo to największy obiekt kulturalny w Norwegii jaki powstał w tym kraju na przestrzeni ponad 700 lat i tym samym największa inwestycja architektoniczna w stolicy kraju.

wnętrze Opery w Oslo
fot. wikimedia.org

Początkowo opera mieściła się w gmachu Folketeatret. Budynek nie spełniał jednak warunków technicznych i posiadał niewielkie sale widowiskowe. W 1989 rozpoczęła się dyskusja na temat zbudowania nowego budynku opery w norweskiej stolicy. Największym poparciem cieszył się pomysł wybudowania gmachu na terenie położonym nad samym morzem w sąsiedztwie portu Bjørvika. Rozpisano konkurs na projekt opery. Plebiscyt cieszył się dużą popularnością, wpłynęło aż 238 prac z 45 krajów. Pomysły zostały poddane pod głosowanie, w którym udział mógł wziąć każdy Norweg. Konkurs wygrała norweska pracownia Snøhetta, która miała już na swoim koncie kilka dobrych architektonicznych osiągnięć takich jak np. Bibioletka Aleksandryjska w Egipcie (2002 r.) czy zaprojektowanie budynku Ambasady Norwegii w Berlinie. Koncepcja pracowni Snøhetta zakładała połączenie nowoczesnej architektury ze skandynawskim stylem i zasadami zrównoważonego rozwoju i ekologii. Architekci uznali również, że tego rodzaju obiekt musi jak najefektywniej wykorzystać dostępną wspólną przestrzeń. Stąd też wziął się pomysł na udostępnienie całości budynku dla zwiedzających. Można sobie urządzić spacer po łagodnie wznoszącym się dachu gmachu tej niezwykłej budowli. W słoneczne dni można również po prostu usiąść i poopalać się przez chwilę, lub popodziwiać piękny widok na zatokę. Nad projektem dachu pracowało trzech artystów: Jorunn Sannes, Krystian Blystad i Kalle Grude.

Spacerowicze na dachu opery
fot. panoramio.com

Projekt został wybrany, ale przed architektami i inżynierami stało jeszcze wiele wyzwań natury technicznej. Szczególnym utrudnieniem okazały się podmokłe tereny z podłożem w dużej mierze złożonym z miękkiej gliny, która nie nadaje się do utrzymania tak ciężkiego i wielkiego budynku jak operowy gmach. Aby poradzić sobie z tą przeszkodą, zbudowano specjalną betonową platformę oraz użyto 650 filarów mających podtrzymywać całą konstrukcję. Pozostawało już tylko wybrać kamień, którym wyłożona miała być zewnętrzna część budynku. Szukano materiału, który byłby jednocześnie trwały i piękny. Po długich i burzliwych dyskusjach padło na biały marmur.

pięknie podświetlony budynek Opery w Oslo
fot. fotolia.com

Sala koncertowa jest wyłożona drewnem. Akustyka w pomieszczeniu jest sprawą najwyższej wagi. Specjalny kształt zapewnia doskonałe niesienie się głosu i muzyki, czego mogą doświadczyć wszyscy zgromadzeni w budynku melomani, niezależnie od miejsca jakie zajmują. Ceremonia otwarcia Gmachu Opery w Oslo odbyła się 12 kwietnia 2008 roku. W ciągu zaledwie pięciu lat od otwarcia budynku, Operę odwiedziło ponad 8 milionów zwiedzających, pod koniec 2013 roku liczba ta osiągnęła wartość 10 000 000! Ciekawostką jest fakt, że na uroczystości otwarcia budynku, kiedy wystawiano operę Verdiego pt. „Nabucco”, w roli chóru wystąpiło 450 osób pomagających przy powstaniu budynku opery. Na scenie stanęli budowlańcy, dostawcy materiałów, pracownicy, konstruktorzy. Wszyscy w kaskach i ochronnych, robotniczych ubraniach.





Gmach w Opery w Oslo stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Oslo i przyjeżdżających tutaj turystów. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tego niesamowitego budynku to zachęcamy do odwiedzenia (i spaceru) po tej niezwykłej budowli!


źródło: norwegofil.pl, domoplus.pl, operaen.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Helge Høifødt - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Anna Motyka

05-04-2015 21:00

slawek2618. Jestem dumna, ze mam takich kulturalnych rodaków , dalej tak

slawek kokoszka

05-04-2015 00:58

Ja tam byłem i nawet na dachu tego udupka wino piłem

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok