Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Nie dla leku przedłużającego życie

klaudia@mojanorwegia.pl

02 marca 2015 11:41

Udostępnij
na Facebooku
7
Nie dla leku przedłużającego życie


Wiele europejskich krajów oferuje kobietom chorym na raka piersi lek Perjeta, który przedłuża ich życie. Norwegowie twierdzą, że jest on za drogi.



Norwescy onkolodzy są oburzeni decyzją o tym, aby nie kupować leku Perjeta. Jest to środek przeznaczony dla kobiet cierpiących na raka piersi. Dzięki niemu, kobiety mogą żyć nawet 15,6 miesiąca dłużej. Połowa z kobiet biorących ten lek żyje do 5 lat dłużej. 

- Około 100 kobiet rocznie zostało pozbawionych szansy na dłuższe życie – mówi ordynator Erik Wist ze szpitalu uniwersyteckiego w Oslo. 

Norweskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem uruchomiło infolinię dotyczącą chorób nowotowrowych skierowaną do Polaków. Możesz porozmawiać o chorobie z polską pielęgniarką. Dowiedz się więcej tutaj.

Nieudane negocjacje 


Lek Perjeta znacząco podrożał w maju w zeszłym roku. Z tego powodu, władze norweskie zakazały szpitalom używania tego leku w terapii. Kobiety, które chorują na raka w Norwegii, muszą polegać na swoim ubezpieczeniu zdrowotnym lub samodzielnie zapłacić za terapię lekiem w prywatnym szpitalu. 

Norweskie władze negocjowały kupno leku Perjeta. Wyliczenia władz wykazały, że aby lek zapewnił rok życia, należy na niego wydać 1,9 miliona koron. Jest to znacznie wyższa kwota, niż ta, która jest założona przy innych typach raka. 

Jesienią cena leku została obniżona do 1,5 miliona koron. 

medycyna
foto: fotolia.com

- Rozumiem frustrację grupy chorującej na raka piersi, ale musimy dbać o wszystkich cierpiących na raka w równym stopniu. Jesteśmy w trakcie negocjacji w sprawie ceny. Zajmują one mnóstwo czasu – mówi Lars H. Vorland, dyrektor Helse Nord. 

Jest on przewodniczącym komisji, która jest odpowiedzialna za wprowadzanie nowych terapii. Negocjacje komisji zostały przerwane w wyniku braku postępu w rozmowach z gigantem farmaceutycznym Roche. Decyzja o odrzuceniu leku została jednogłośnie podjęta prze wszystkich 4 dyrektorów oddziałów Helseforetak. 

Skuteczny lek 


Badania Cleopatra udowodniły, że lek Perjeta przedłuża życie kobiet o 15,6 miesiąca. Połowa z nich żyje nawet 5 lat dłużej, niż zakładały diagnozy. 

Lek Perjeta jest podawany kobietom cierpiącym na HER-2 pozytywnego raka piersi, który bardzo często powoduje wystąpienie przerzutów odległych. 

Co roku, około 100 kobiet w Norwegii jest zdiagnozowanych z tym typem nowotworu. Lek Prejeta jest podawany we wczesnym stadium choroby. 

leki
foto: wikipedia.org

- Musimy długo szukać, zanim znajdziemy lek, który daje podobne efekty do Perjety. Dla wielu naszych pacjentek, które często są młodymi matkami, branie tego leku oznacza dodatkowy rok życia. Lek daje tak dobre rezultaty, że połowa kobiet zażywających go żyje nawet o 5 lat więcej. Wiele z kobiet żyje nawet jeszcze dłużej – mówi Wist. - To niewłaściwe, że w kraju tak bogatym jak Norwegia odrzuca się terapię, którą pacjenci znają i wiedzą, że może im pomóc. 

Wist wie, że ministerstwo zdrowia nie jest w stanie zapłacić za wszystko. Jednak gdy trzeba zapłacić za drogą terapię, która przedłuża życie, to lepiej wybrać tę, która zapewni pacjentom jak najwięcej dodatkowych lat. 

Co uważacie o decyzji komisji? Czy odrzucenie skutecznej terapii z tego powodu, że jest znacznie droższa niż leczenie innych typów nowotworów jest właściwe? 



Źródła: nrk.no, vg.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ela kowal

26-10-2015 19:05

Jak najbardziej wlasciwe, lepiej wydac kase na mlodych ,zdrowych imigrantow niz na swoje wlasne chore kobiety matki, corki. I tak umra,srednio- za 5 lat.

Jon Doe

02-03-2015 21:39

Ronn napisał:
Ja rozumiem ze chodzi tutaj aby jak najwiecej pisac i sie klocic bo to dla MN jest oplacalne no ale

sprzataczki, wozkowi , kierowcy itp maja podwazac decyzje komisji ??

"Co uważacie o decyzji komisji? Czy odrzucenie skutecznej terapii z tego powodu, że jest znacznie droższa niż leczenie innych typów nowotworów jest właściwe? "

przeciez nikt nawet nie zna dokladnie szczegolow ktory lek jest drogi ktory tani a ktory niepotrzeby... to ze zdrowie najwazniejsze wzyscy wiedza


Ja myślałem, że komisja nie wytrzymała presji i teraz to internauci na MN podejmą decyzję, ankiety nie mogę znaleźć do tej pory.
Wszyscy przecież wiedzą że Polacy znają się na wszystkim.

cyc cyc

02-03-2015 21:36

To niewłaściwe, że w kraju tak bogatym jak Norwegia odrzuca się terapię, którą pacjenci znają i wiedzą, że może im pomóc.


a ktorych terapi nie znaja i nie wiedza

Joanna Kuchnicka

02-03-2015 19:15

"musimy dbać o wszystkich cierpiących na raka w równym stopniu. Jesteśmy w trakcie negocjacji w sprawie ceny. Zajmują one mnóstwo czasu – mówi Lars H. Vorland, dyrektor Helse Nord. "

Dobrze że myślą o wszystkich. Musi być sprawiedliwie. Cholernie trudne stanowiska mają ci co muszą napełniać odpowiednie woreczki z pieniędzmi na lekarstwa..Niezła presja...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok