Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Naukowcy z Tromsø dostali dofinansowanie na walkę z chorobą Alzheimera

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

30 stycznia 2015 14:28

Udostępnij
na Facebooku
Naukowcy z Tromsø dostali dofinansowanie na walkę z chorobą Alzheimera


Norges forskningsråd podjęło decyzję o przyznaniu badaczom wsparcia finansowego.

Pharmasum Therapeutics AS to koncern farmaceutyczny, który zajmuje się udoskonalaniem leków, przyjmowanych przez osoby borykające się ze schorzeniami związanymi z funkcjonowaniem mózgu i z całego układu nerwowego. Dzięki programowi BIA, firma otrzyma 12 milionów koron, które przeznaczy na badania związane z leczeniem Alzheimera i ulepszanie leków pomagających cierpiącym na tę chorobę. Anders Fugeli to jeden z badaczy zaangażowanych z projekt. Zajmuje się naukami o mózgu, jest obecnym liderem i współudziałowcem firmy Pharmasum Therapeutics AS.

– Czekaliśmy na ten program, to ogromna pomoc. Dodatkowo dostaniemy jeszcze 1,85 miliona koron z Innovasjon Norge – powiedział Anders Fugelli dla serwisu Nord24.no.


Fugeli ma stopień doktora z zakresu badania mózgu i oddziaływania leków na „centrum dowodzenia” ludzkiego ciała. Od lat 90. współpracuje również z noblistami May-Britt Moser i Edvardem Moser. Para naukowców otrzymała nagrodę Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za odkrycie komórek, które tworzą system pozycjonowania w mózgu. Moserowie również zaangażowali się w badania tej części mózgu, która najwcześniej jest atakowana przez chorobę Alzheimera.

prześwietlenie
fot. fotolia.com

Problem globalny

Norweskie Towarzystwo Naukowe uważa, że zjawisko demencji będzie w przyszłości dotyczyło coraz większej ilości osób. Choroby takie jak Alzheimer staną się również zjawiskiem jeszcze bardziej powszechnym. Pieniądze przeznaczane na leczenie pacjentów z demencją stanowi obecnie 1% globalnego PKB. Do 2050 roku liczba osób starszych potroi się. Najwyższy czas zadziałać – mówi Fugeli.

Wsparcie finansowe obejmuje kwotę 4-18 milionów koron otrzymywanych na przestrzeni czterech lat. W okręgu Troms, trzy firmy zostały wybrane do udziału w programie BIA. Są to Pharmasum Therapeutics, Polybait AS oraz Profixio Norge AS.


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na chorobę Alzheimera umiera rocznie ponad 500 000 osób. Przewiduje się również, że w 2050 roku choroba dotknie co 85 osobę na świecie. W Polsce żyje około 200 000 osób dotkniętych tą chorobą. 


źródło: alz.org, nord24.no, rynekzdrowia.pl
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok