Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Największy ostehøvel świata

Udostępnij
na Facebooku
Największy ostehøvel świata


Ostehøvel to dziecko Thora Bjørklunda. Jego rodacy poszli o krok dalej - ich krajalnica ma znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa.


Gratulerer med dagen, ostehøvel!

Ostehøvel, czyli popularny przyrząd do krojenia równych plasterków sera. Większość ma go w swojej kuchennej szufladzie i bez zastanowienia wykorzystuje podczas codziennego gotowania. Nie każdy jednak wie, że ten niezwykle funkcjonalny przedmiot, który został zaprojektowany i opatentowany przez norweskiego stolarza z Lillehammer Thora Bjørklunda, obchodził 27 lutego swoje 90 urodziny.


Wygląda na to, że Pan Bjørklund był prawdziwym perfekcjonistą i nawet krojone przez niego plasterki sera musiały być idealne. W ten oto sposób, w 1925 roku zaprojektował prostą krajalnicę do sera. Pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i już po dwóch latach, w roku 1927, przedmiot zaczęto produkować na ogromną skalę.

ostehøvel

fot. wikipedia.org

Urodzinowy wpis do Księgi Rekordów Guinnessa? Dlaczego nie

Największy ostehøvel świata zostanie zaprezentowany 7 marca tego roku podczas Narciarskich Mistrzostw Świata, które odbędą się w Kvitfjell.

- Tworząc nasz ostehøvel, od początku liczyliśmy na zaszczytny wpis do księgi rekordów – mówi Kristen Gunstad, dyrektor generalny Gudbrandsdal Industrier AS, czyli firmy, która podjęła się stworzenia największej krajalnicy.

ostehøvel

fot. wikipedia.org

Do tej pory, to ten ostehøvel był największy na świecie.

Sukces ma wielu ojców

Ostrze wykonane z metalu powstało w fabryce w Moelv. Do wyrzeźbienia drewnianej rączki użyto wysokiej jakości drewna świerkowego. Za prace wykończeniowe, czyli połączenie ostrza z rączką, odpowiada przedsiębiorstwo GIAX znajdujące się w Ringebu.

- Nie mogę zdradzić wielkości naszej krajalnicy, ale jestem pewien, że naszym dokonaniem zaskoczymy wszystkich – zapewnia Gunstad.


Podczas wspomnianych Mistrzostw Świata odbędzie się konkurs dla publiczności pod tytułem „Jak duży jest ostehøvel?”

- Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w zabawie. Po oficjalnym zmierzeniu i zaprezentowaniu naszego dzieła, osoba, która podała wymiar najbliższy prawdziwemu, otrzyma nagrodę niespodziankę – opowiada Gunstad.

ostehøvel

fot. wikipedia.org

Jest szansa, że twórcy największej krajalnicy staną się inspiracją dla norweskich producentów serów. Skoro powstała największa krajalnica, najwyższy czas na przygotowanie największego na świecie kawałka sera. Ostehøvel nareszcie mógłby znaleźć praktyczne zastosowanie.



Źródła: norwaytoday.info / wikipedia.org

Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Arnstein Bjone - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok