Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Myślisz, że należy ci się wolne na święta?

Redakcja

11 grudnia 2014 10:22

Udostępnij
na Facebooku
Myślisz, że należy ci się wolne na święta?


Zapewne jesteś w błędzie. Dni ustawowo wolnych jest znacznie mniej, niż się spodziewaliście.


Święta już tuż, tuż. Perspektywa urlopu zapowiada się imponująco. Niektórzy specjalnie na tę chwilę oszczędzali dni urlopowe, aby mieć tydzień wolnego.

- Tylko dwa dni są ustawowo wolne, 1 i 17 maja. Tylko wtedy pracownicy mają prawo do płatnego wolnego – wyjaśnił adwokat Frode Samuelsen.


Obowiązują umowy zbiorowe

- To, czy masz wolne podczas świąt określa umowa zawarta z pracodawcą. Rozróżniamy umowy zbiorowe i indywidualne. Przedsiębiorstwa, w których obowiązują umowy zbiorowe płacą zazwyczaj za wolne dni świąteczne. Osoby zawierające umowy indywidualnie dogadują się z szefem.


Co w takim razie z Wigilią i Nowym Rokiem? Nie są to dni ustawowo wolne, ale większość pracowników chce je spędzić w domu.

- To zwykłe dni pracy, ale prawo głosi, że można wtedy wyjść do domu nieco szybciej. Błędnym jest myślenie, że święta kościelne są z zasady dniami wolnymi od pracy. Czasem nawet pracodawcy nie są pewni co do prawnego usankcjonowania wolnego w takie dni – dodaje Samuelsen.


Adwokat podkreśla, że pracownicy, którzy nie będą objęci umowami zbiorowymi, muszą samodzielnie zatroszczyć się o podpisanie umowy na korzystnych warunkach.

święta

fot. pixabay.com


A co, jeśli się nie chce wolnego?

Czy pracodawca ma prawo wysłać pracowników na przymusowe wolne podczas świąt?

- Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta, brzmi „tak” – mówi adwokat Grethe Alina Krogstad.

- Prawnie jest tak, że pracodawca musi z tobą porozmawiać i uzgodnić, kiedy weźmiesz wolne. Jeśli jednak nie dojdziecie do porozumienia, to pracodawca podejmuje ostateczną decyzję. Oznacza to, że szef ma prawo kazać ci wziąć wolne w święta. Nie może być to jednak więcej, niż dwa tygodnie.


Jeśli pracujesz w systemie zmianowym musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał pracować w wigilię nawet dwa lata pod rząd.

Norwescy specjaliści radzą pracownikom nieobjętym umowami zbiorowymi, aby przyłączyli się do związków zawodowych, które często mają dużo do powiedzenia w sprawie wolnego.

prezent

fot. pixabay.com


Jak jest u Was? Bierzecie wolne na święta? A może firma zarządza wolne wszystkim pracownikom?




Źródła: reise.aftenposten.no / pixabay.com

Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0


 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok