Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Mattilsynet chce decydować o losie zwierząt

klaudia@mojanorwegia.pl

20 maja 2015 23:16

Udostępnij
na Facebooku
Mattilsynet chce decydować o losie zwierząt


Mattilsynet chce wprowadzić zmiany do przepisów o ochronie praw zwierząt.




Jesienią ministerstwo rolnictwa zdecyduje o tym, czy przepisy dotyczące praw zwierząt ulegną zmianom. Obecnie wiele psów jest usypianych na życzenie właściciela, który utracił prawo do posiadania zwierzęcia. 

- To się zdarza tak często, że organizacje chroniące prawa zwierząt oraz inspektorzy Mattilsynet uznali, że obecne przepisy trzeba zmienić – mówi Torunn Knævelsrud z wydziału opieki zwierząt w Mattilsynet. 

Mattilsynet ma prawo do odebrania praw właścicielom, którzy nie potrafią odpowiednio zadbać o swoje zwierzęta. Jednak gdy zwierzę nie może wrócić do właściciela, to nadal właściciel decyduje o ostatecznym losie swojego pupila. 


Pies
foto: DodosD/Wikipedia

Obecne przepisy sprawiają, że Mattilsynet ma związane ręce, gdy właściciel, któremu odebrano prawa do posiadania zwierzęcia, postanawia je uśpić. Alternatywnymi wyjściami dla uśpienia jest sprzedanie zwierzęcia komuś innemu lub znalezienie dla niego nowego domu. 

Zwierzęta odbierane właścicielom są najczęściej zupełnie zdrowe i mogłyby szczęśliwie żyć u innej rodziny. 

Kat skazuje na śmierć 


- Przykładem takiej sytuacji jest zeszłoroczny przypadek – Mattilsynet musiało uśpić grupę rottweillerów, które mogły być świetnymi towarzyszami rodziny. Zostały one uśpione, ponieważ właściciel zażądał takiego rozwiązania sprawy – powiedziała Lise Kleveland, prawnik reprezentujący Dyrevernalliansen (organizacja zajmująca się ochroną praw zwierząt). 

Zdaniem organizacji wielu właścicieli, którzy znęcają się nad swoimi psami, decyduje po odebraniu im praw o uśpieniu zwierzęcia, zamiast oddania go do innego domu lub sprzedania go. 

Dzieje się tak mimo tego, że zdrowe zwierzęta po terapii nadają się do życia u innej rodziny. 

piękny kotek
foto: pixabay.com

- Według obecnych przepisów kat może zdecydować o życiu swojej ofiary. Kłóci się to z punktem pierwszym ustawy o prawach zwierząt, która twierdzi, że każde zwierzę ma swoją wartość – mówi Kleveland. 

Rozważają zmiany 


Mattilsynet oraz organizacje chroniące prawa zwierząt podjęły współpracę w celu wprowadzenia zmian w przepisach. Prawo właściciela o decydowaniu o losie swojego zwierzęcia zostałoby zmodyfikowane. Propozycje zmian już trafiły do ministerstwa rolnictwa i będą rozważane na szczeblu politycznym. 

- Widzimy, jakie trudności ten przepis sprawia w ochronie praw zwierząt. Z tego powodu rozważymy podjęcie kroków mających na celu wprowadzenie zmian (...) – mówi sekretarz z ministerstwa rolnictwa, Hanne Maren Blåfjelldal. 

Zdaniem sekretarz ministerstwo nie podejmie żadnych kroków w tej sprawie aż do jesieni. 

pies i jego właściciel
foto: MN

- Widzimy, że przepisy dotyczące praw zwierząt sprawiają wiele problemów i dlatego Mattilsynet się do nas zgłosiło, abyśmy rozważyli wprowadzenie zmian. Otrzymaliśmy propozycje i zastanowimy się, które z nich wprowadzić w życie – mówi Blåfjelldal. 

Mattilsynet ma nadzieję, że ministerstwo rozważy propozycje zmian pozytywnie. 

Jeszcze w 2010 roku Mattlisynet mogło w większym stopniu decydować o losie zwierzęcia, do którego właściciel utracił prawo. 

- Wtedy Mattilsynet mogło zdecydować o przeniesieniu zwierzęcia, sprzedaniu go lub uśpieniu. Uważamy, że ten system dobrze działał i mamy nadzieje na przywrócenie go – mówi Knævelsrud.  



Źródła: nrk.no, aftenposten.no 
Zdjęcie frontowe: MN




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok