Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Kolorowe drewno i trawa na dachu – wszystko o norweskich domkach

marysia@mojanorwegia.pl

24 stycznia 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
30
Kolorowe drewno i trawa na dachu – wszystko o norweskich domkach


Tradycyjne norweskie domki z podłużnych desek i z charakterystycznymi dachami są niezwykle urocze. Najczęściej malowane są na czerwono, niebiesko, żółto lub na biało.

Od czego zależał kolor domu? Od trzech podstawowych czynników: finansowej sytuacji właściciela, położenia i od profesji.

Czerwony kolor był "najtańszy", farba składała się z krwi i tłuszczu ryb oraz innych zwierząt. Czerwone domki były więc zazwyczaj własnością rybaków. Żółta farba była nieco droższa, powstawała z mieszaniny ochry i oleju. Biały kolor należał do najdroższej opcji, dom o takiej barwie był wizytówką kogoś, kto miał pieniądze. Kolor domu był tak istotny, że niektórzy malowali tylko frontową ścianę na biało, a pozostałe trzy na czerwono. 

Czerwona farba
fot. pixabay.com

Zazwyczaj w tych starych, drewnianych budynkach pokoiki są małe i bardzo skromne, musiały przecież utrzymać ciepło; mają też stromy dach, aby śnieg łatwiej mógł się zsunąć. Okna są niewielkie, a wewnątrz, w centralnym miejscu, jest palenisko lub piec na drewno. 

Drewniane domy
fot. commons.wikimedia.org

Trawiaste dachy 


Dawniej powszechnie pozwalano trawie rosnąć na dachu. Dach był wykonany z kory drzewa i obłożony darnią. Na tej "ściółce" rosła przez większość roku trawa, razem z ziołami i kwiatami, a z czasem rosły również krzewy i mniejsze drzewka. Taka praktyka krycia dachu bardzo się sprawdzała w termoizolacji. Warto zauważyć, że dzisiaj znów zaczyna być w modzie zielony, "naturalny" dach. Jeżeli dach nie był porośnięty trawą, to wykorzystywano płytki łupkowe albo płytki z żelaza. 

Roros
fot. commons.wikimedia.org

Nie wszystko tak piękne 


Dopiero w latach 70. do Norwegii dotarł trend budowania murowanych domów. Do tego czasu budowano prawie wyłącznie drewniane budynki. W północnym klimacie "murowana" opcja nie sprawdzała się tak dobrze - domy szybko niszczały. Drewniane domki wyglądają bardzo wdzięcznie, jednak w praktyce też nie były idealne. Wielokrotnie ulegały podpaleniu lub nawet całkowitemu spaleniu w wyniku elektrycznych spięć lub braku kontroli nad paleniskiem. 

Trzeba również zaznaczyć, że wiele osób do dziś mieszka w tych około 100-letnich domkach z drewna. Dzięki nim krajobraz zyskuje na uroku, ale codzienność w takim mieszkaniu nie jest idealna. Jedna Norweżka o pseudonimie vikibjorg napisała na blogu: 

Komentarz

"Czuję się, jakbym cofnęła się w czasie o 100 lat. Mieszkam na wsi, tu w Norwegii, i nie mogę doczekać się przeprowadzki gdzieś w okolice Oslo. [Władza] nie inwestuje w to, by je [domy] unowoczenić i nie pomaga obywatelom, tak jak mogłaby i powinna. Mam nadzieję, że w miastach ma więcej do zaoferowania, zobaczymy." 

Turystyczny powrót do drewnianych domów 


Bardzo modne i popularne ostatnimi czasy stało się kupowanie starych domków rybackich i urządzanie tam mieszkania. Często domki są połączone ze sobą i tworzą cały nabrzeżny pas. Razem z rozbudową miast, posiadanie takiego mieszkanka wśród bogatszych mieszkańców staje się bardzo atrakcyjne. Tego typu małe budynki, szczególnie na terenie Lofotów, nazywają się po norwesku rorbuer. Turyści bardzo lubią wynajmować je na wakacje. 

Rorbuer
fot. flickr.com/Ghislain Mary

Drewniane domki położone z dala od cywilizacji często wywołują u nas reakcję "jak to możliwe, że ktoś tam cokolwiek zbudował?!". Jednak możemy być pewni, że niemal w każdym takim wypadku wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Najprawdopodobniej w tym właśnie miejscu są idealne łowiska lub tereny do wypasania owiec. Jest jeszcze trzecia opcja - to samotnia kogoś, kto w tygodniu mieszka i pracuje w centrum miasta. 

Wszystko ma być koselig


Jedną rzecz można stwierdzić z całą pewnością - większość Norwegów bardzo lubi być w domu i niezwykle dba o wygląd wnętrza i ogródków. Można powiedzieć, że mają nieustanną potrzebę, by wszystko w ich domu było koselig - przytulne, ciepłe i pełne światła. To pewnie dlatego na całym świecie projektanci wnętrz i miłośnicy wyjątkowego designu podziwiają i inspirują się stylem norweskim - zarówno tym tradycyjnym, nawet sprzed 100 lat, jak i najnowszymi pomysłami. 

Drewniane domy
fot. pixabay.com


Źródła: mylittlenorway.com, norwegofil.pl, blogs.transparent.com 
Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - Vberger - public domain




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


P. H.

25-01-2015 22:19

Gargamel dobiję cię ,właściwie to mamy 4 domy na naszym miniosiedlu rodzinnym i 5-ty zerżnięty ze Svalena na etapie projektowania. Trzeba pracować nie tylko mięsniami ale i głową to się będzie miało.

Anna Bak

25-01-2015 21:30

cysiek2 napisał:


ale bez przesady wiecej norwegow korzysta z pomocy Armi Zbawienia i darmowych posilkow niz ma polskie sprzataczki wystarczy spojrzec na skattelistene


To moze byc prawda, bo wiekszosc woli zatrudniac azjatki i latynoski. Co ci tam bede cycu tlumaczyc, sam stwierdziles, ze Polakow juz nie zatrudniasz, bo tylko kombinowali, kradli i chorowali. Znasz temat od podszewki

Dorota Hansen

25-01-2015 21:16

ty cycek to podgladacz jestes.
Lubisz zwiedzac skattelister? W jakim celu? Ciekawosc moze tobie zaszkodzic.

Masz moze prowadzone przez siebie statystyki? Podziel sie z nami, nie badz nieuzyty.

cyc cyc

25-01-2015 21:03

Widze oczyma duszy, jak one jedna stechla szmata myja wszystko co popadnie.
kazdy sadzi po sobie
zazwyczaj to sprzatajac domki korzysta sie z materialow norwega i taka szmata trafia sie bardzo czesto

ale bez przesady wiecej norwegow korzysta z pomocy Armi Zbawienia i darmowych posilkow niz ma polskie sprzataczki wystarczy spojrzec na skattelistene

Dorota Hansen

25-01-2015 20:53

Podejrzewam, iz wiekszosc polek nie ma zbytniego pojecia o sprzataniu.

Widze oczyma duszy, jak one jedna stechla szmata myja wszystko co popadnie.
Wszak aby cos dobrze wykonywac, trzeba miec chocby jakies mierne pojecie o danej czynnosci.

Korzystanie z lazienki po umyciu jej przez panne polska mogloby byc grozne dla zdrowia.

Uwazam, ze trzeba zawsze patrzyc sie na rece takich panienek i instruowac jak maja prace wykonywac.
Wszak oko panskie konia tuczy.

Anna Bak

25-01-2015 19:38

Gabrysiu, plone z ciekawosci, co to jest "psychiczna kasa" ?

Anna Bak

25-01-2015 19:29

sorlandet napisał:

- tu bym się kłóciła największych brudasów jak norwegianie.. to nie spotkałam nigdy życiu tak mają czysto,ze Polek potrzebują do pomocy,bo sobie poradzić z własnym brudem nie mogą . hahaha


Bledne zalozenie. Norwegowie nie dlatego wynajmuja Polki do sprzatania, bo nie potrafia sobie poradzic, a wylacznie dlatego, ze stac ich na to zeby nie tracic czasu i zdrowia na sprzatanie Te kilkaset koron co tydzien, lub dwa nie ma dla nich wiekszego znaczenia. Nie jestes w stanie tego zrozumiec, ze to komfort wrocic z pracy, np. w piatek, a w domu czysciutko ? Ty wolisz zakasac rekawy i zasuwac ze szmata i odkurzaczem, ja wole oddac sie przyjemniejszym zajeciom

PS,
Twoje wypowiedzi beda bardziej czytelne, jesli nie bedziesz tam wstawiac setki niczemu nie sluzacych ikonek

Lomo napisał:
Chłopie jak cię nie stać to nie pluj jadem. Miałem swego czasu wspólpracownika który o norweskich domach wypowiadał się w twoim stylu , a sam z rodziną w Polsce mieszkał w poniemieckim rozpadającym się czworaku strasznie wyglądającym i przerośniętym grzybem przez całość. Sam mam dwa domy typu norweskiego w PL i zachorowałem jeszcze na jeden piękny biały ze szkloną werandą nad gankiem Svalen. Nawet namierzyłem już pokrycie dachowe o wyglądzie tego norweskiego w starym stylu z kamiennych płytek. Bawią mnie ludzie którzy wstrząśnięci są jak się elewację robi ze zwykłej szorskiej deski , a sami mieszkają w czymś co nazwać psią budą było by obrazą psich bud .przestan marzyc

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok