Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Kolejne inwestycje PGNiG w Norwegii

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

22 stycznia 2015 11:08

Udostępnij
na Facebooku
Kolejne inwestycje PGNiG w Norwegii


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otrzymało 40% udziałów jako operator w koncesji zlokalizowanej na Morzu Norweskim.

Norweski rząd zaoferował udział w 54 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS). Aplikacje w sprawie uzyskania koncesji były składane w ramach rundy licencyjnej APA, które obejmują najbardziej eksploatowane tereny Norweskiego Szelfu Kontynentalnego – tzw. „dojrzałe obszary”. Zgłoszenia wpłynęły od 47 firm naftowych. Udziały otrzymały 43 spółki, z czego 23 z nich został przyznany status operatora. W tej grupie znalazł się również polski reprezentant – PGNiG. Spółka otrzymała 40 % udziałów w koncesji PL 799, której działania są zlokalizowane na terenie Morza Norweskiego. Statoil, VNG i Explora to firmy, które w ramach PL 799 dostały po 20% udziałów. Współpraca z tak znanymi spółkami również ma duże znaczenie dla pozycji i rozwoju PGNiG w Norwegii.

żółta platforma wiertnicza
fot. fotolia.com

34 z proponowanych koncesji jest zlokalizowanych na Morzu Północnym, a 16 na Norweskim. Na Morzu Barentsa jest ich 4. W chwili obecnej PGNiG posiada udziały łącznie w 17 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz Morzu Barentsa. Polska spółka posiada udziały w 4 złożach produkcyjnych - Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania - Snadd i Gina Krog. PGNIG ma również udziały w 8 koncesjach poszukiwawczych.

– Przyznanie nowych koncesji poszukiwawczych przynosi nowe możliwości dla nagrodzonych firm. Większość prac na NCS prowadzonych jest w rejonach dojrzałych, chodzi więc o zapewnienie stabilnego poziomu aktywności i kontynuację prac na Norweskim Szelfie mówi Tord Lien, norweski minister ds. ropy i energii.

W 2013 roku, PGNiG sprzedała ponad 16,1 mld metrów sześciennych gazu ziemnego i wydobyła 1,1 mln ton ropy naftowej. Dodatkowo, jak donosi portal Nord24, PGNiG otwiera oddział w Norwegii i prawdopodobnie przejmie pracowników zatrudnionych wcześniej w firmie DONG. Już w połowie października 2014 norweska spółka ostrzegała, że zamknie swoją filię w Tromsø. Wtedy zaczęto szukać nowego inwestora.



źródło: nafta.wnp.pl, gazownictwo.wnp.pl, forbes.pl, nord24.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok