Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Katolicy przejmują Norwegię?

Klaudia Synak

20 września 2014 06:54

Udostępnij
na Facebooku
5
Katolicy przejmują Norwegię?

Coraz więcej katolików wynajmuje folkekirken, aby móc organizować msze święte.

Od 2011 roku, liczba katolików mieszkających w Norwegii niemalże się podwoiła. Jest to jedna z najbardziej rozrastających się religii.

- Nie jesteśmy w stanie budować nowych kościołów, aby zaspokoić obecne zapotrzebowanie – mówi kancelista kościoła katolickiego diecezji w Trondheim, Unn L. Madsø.

Katolicy nie mogą jednak narzekać na brak miejsc w których mogą przeprowadzać swoje obrządki. Coraz więcej katolików z regionu Trøndelag wynajmuje lub pożycza miejsce w folkekirken (nor. kościół narodowy), aby móc organizować msze.

Mniej konfliktów


W zeszłym roku katolicy z Løkken nawiązali umowę wynajmu z parafią w Meldal. Katolicy mogą korzystać z kościoła raz w miesiącu za opłatą 500 koron. Pieniądze te są finansowane przez diecezję w Trondheim (75% kwoty) oraz parafię St. Olav.

- Luteranie i katolicy w Norwegii są bardziej chętni do współpracy, niż do tworzenia konfliktów. W latach 50. nie byłoby możliwe, aby katolicy mogli korzystać z pomieszczeń w luterańsko- protestanckim kościele. Wtedy było bardzo mało kontaktów między społecznościami religijnymi – mówi Madsø.

Dane z diecezji w Oslo (z dn. 1.09.2014) pokazują, że w Norwegii mieszka 155 000 katolików. Prawie 14 900 należy do diecezji w Trondheim, która zrzesza mieszkańców Trøndelag i Møre og Romsdal.


screenshot adressa.no

Kościoły w Trøndelag, które wynajmują pomieszczenia katolikom
Liczba katolików w Norwegii


screenshot adressa.no



Zaskoczeni ilością


Około 40 -50 osób uczestniczy w mszach katolickich w kościele w Løkken. Liczba ta, zarówno cieszy jak i zaskakuje panią Annę, inicjatorkę pomysłu.

- Dla mnie ważne jest, aby katolicy w Løkken mieli możliwość uczestniczenia w mszy świętej. Nie myślałam jednak, że będzie przychodzić aż tyle osób – mówi pani Anna, która przeprowadziła się do Norwegii w 2007 roku.

Alternatywą dla wynajmu kościoła jest podróż na mszę aż do Trondheim.


St. Olav kirke w Trondheim

St. Olav kirke w Trondheim
wikipedia.org


- Gdyby to było jedyne wyjście, to jestem pewna, że większość zrezygnowałaby z chodzenia na msze – mówi pani Olga, która przeniosła się do Norwegii 5 lat temu.

Chce ona, aby jej dwuletnia córka Julia miała kontakt z katolicką tradycją.

- Katolickie dzieci, które dorastają w Norwegii są poddane dużym wpływom z kościoła luterańskiego. Pielęgnowanie własnej wiary jest bardzo ważne. To, co mamy w Løkken jest bardzo dobre, zarówno z powodów religijnych, jak i socjalnych – mówi pani Olga.

Wspólne msze


Każda parafia samodzielnie decyduje o wynajęciu kościoła. Opiekun kościoła w Meldal, Noralf Ljøkjel, nigdy nie wątpił w to, że wynajmowanie kościołów katolikom jest dobrym pomysłem.


Kościół Norwegii

wikipedia.org


- Gdy otrzymałem podanie, pomyślałem, że to wspaniały pomysł. Kościół w Løkken stoi często pusty, a chcielibyśmy aby ludzie z niego korzystali. Dodatkowo, wszyscy który mieszkają w Løkken będą związani z tutejszym kościołem – mówi Ljøkjel.

W przyszłości marzy mu się jeszcze bliższa współpraca z katolikami w Løkken.

- Mogę sobie wyobrazić, że czasami nawet będziemy organizować wspólne msze – mówi Ljøkjel.

Wielka hojność

Jedną z rzeczy, która odróżnia katolicką mszę od typowej luterańskiej jest dekorowanie. „W naszych kościołach jest więcej przepychu, niż luteranie mają w zwyczaju mieć w swoich kościołach” można przeczytać na stronie katolsk.no. Kwiaty, które zdobią ołtarz, wiele płonących świec, kadzidła, kolorowe szaty liturgiczne to tylko kilka elementów.


msza katolicka

wikipedia.org


- Ci, którzy korzystają z kościoła po katolikach zauważą może zapach kadzidła. Poza tym, niewiele rzeczy wskazuje na to, że kościół jest wynajmowany – mówi Unn L. Madsø.

Postrzega ona tę praktyczną współpracę jako coś dobrego i chciałaby podziękować Kościołowi Norwegii.

- Kościół Norwegii jest bez wątpliwości hojniejszy, niż się spodziewaliśmy – mówi Unn L. Madsø.

Dominic Nguyen Van Thanh, administrator parafii w Levanger, opisuje współpracę między wiarami chrześcijańskimi jako świetną.

- Ważne, abyśmy sobie wzajemnie pomagali. Pracujemy dla wspólnej sprawy: aby ludzie mogli być bliżej Boga – mówi Van Thanh.


Źródło: adressa.no
Zdjęcie źródłowe: wikimedia.org - Mortendreier - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


R. C.

23-09-2014 20:29

Tak tak przejmują.
Jest ich już więcej nawet od Muzułmanów.

Kościół Norwegii 3 848 295 74,92%
Kościół katolicki 121 130 2,36%
Islam 120 822 2,35%

Zbory zielonoświątkowe 39 412 0,77%
Polacy wyjadą znów będzie poniżej 1%
He he

Sławomir Pietras

23-09-2014 19:56

miejmy nadzieję że ta czarna zaraza nie rozpanoszy sie zanadto w Norwegii

krzysztof ignaszak

20-09-2014 20:12

Ostatnie zdiecie prawidlowe. Nie ma innej prawdziwej mszy niz Msza sw Wszechczasow. Odrzucmy posoborowe heretyckie msze w modernistycznych kosciolach. Zapraszam wszystkich do Bractwa Piusa X

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok