Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Gdzie się wierci?

Joanna Irzabek

13 lipca 2015 15:44

Udostępnij
na Facebooku
1
Gdzie się wierci?


Czyli wielkie odkrycie, które przeszło Statoil koło nosa.


Na norweskim szelfie panuje nastrój poszukiwawczy. Ale to nie wielkie koncerny a małe firmy naftowe są odpowiedzialne za kilka znaczących odkryć nowych złóż ropy dokonanych w ostatnich latach. Teraz ten "plankton" może dokonać największego odkrycia od czasu pola nafotwego Johan Sverdrup, donosi Dagens Næringsliv. 

Jeśli optymistyczny scenariusz się potwierdzi, zasoby odkrytej ropy mogą okazać się równe jednej trzeciej tych, które mieści w sobie gigantyczne pole naftowe Johan Sverdrup - być może nawet miliard baryłek ropy.

- Bez względu na to, jakie rewelacje przyniesie w tym tygodniu odwiert Boomerang, jest to moment historyczny, z którego jesteśmy dumni - mówi Atle Sonesen z małej niemieckiej firmy eksploracyjnej VNG. 

Statoil pożałuje

Statoil ma powody do żalu. Dwa lata temu firma pozbyła się 40 procent udziałów w koncesji poszukiwawczej, które oddała bez odszkodowania, nie przewidując co traci. Statoil nie chciał ponosić kosztów poszukiwawczych, bo miał zerową wiarę w projekt. W ciągu ostatnich 30 lat na obszarze koncesji Halten Terrace na Morzu Norweskim rezultaty odwiertów były rzeczywiście ubogie: dwie dekady temu zagospodarowano jedynie dwa złoża, Njord i Draugen.

- Statoil nie chciał kontynuować poszukiwań - mówi Sonesen z VNG, byłej firmy przesyłu gazu, która teraz może dowiercić się do nowego rezerwuaru czarnego złota - My wierzyliśmy w tę licencję, więc pukaliśmy do wielu drzwi, zanim znaleźliśmy innych partnerów.

Rzecznik Statoil Morten Eek chwali VNG:

- Ukłony w stronę VNG, które dojrzało tam coś, czego my nie zauważyliśmy. Taka jest natura prowadzenia działalności poszukiwawczej. My też dokonaliśmy wielkich odkryć, wtedy gdy inne firmy rezygnowały z dalszych poszukiwań - Eek przypomina tu takie odkrycia Statoil jak Johan Castberg i zachodnia części Johan Sverdrup, Aldous.

                                                                   Platforma Transocean Arctic podczas sztormu

Zbieranina

Nie tylko Statoil niedowierzał. Żadna inna duża firma nie chciała przyłączyć się do poszukiwań. Zaryzykowała jedynie brygada złożona z niezależnego Faroe Petroleum, schorowanego Rocksource i raczkującego Spike. Wszystkie firmy są nowe w tej branży i skorzystały na zmianach w norweskiej polityce, która od początku 2000 roku wspiera różnorodność w sektorze ropy naftowej.

W zeszłym roku mali gracze wygrali los na loterii, kiedy odwiert na złożu Pil okazał się zawierać między 80 a 180 milionów baryłek ropy. 

- Odnotowujemy boom w poszukiwaniach i rozkwit działalności na obszarze, w który trudno byłoby uwierzyć jeszcze kilka lat temu - mówi Sonesen - Teraz inne firmy zgłaszają się do nas i chcą działać po sąsiedzku. 

Tu się teraz wierci

To samo dzieje się na terenie całej koncesji Halten Terrace. Odkrycia VNG na Pil i Bue (Strzała i Łuk) obudziły wiele przedsiębiorstw naftowych, które ruszyły z nowymi odwiertami poszukiwawczymi na szelfie norweskim. Latem w pobliżu złoża Pil powstanie siedem do ośmiu szybów naftowych.

Shell Norge robi w Portrush pierwszy norweski odwiert od kilku lat, hiszpańskie Repsol będzie wiercić w Hagar, a szwedzkie Lundin w Lorry. Statoil już próbował w Bister wczesnym latem, ale bez wyników.


                                                                Tu się wierci:

Halten Terrace
                                                        Źródło: Offshore.no

zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ekspert Statoil

20-07-2015 11:44

Już od jakiegoś czasu w naszej ofercie mamy paliwa Miles®. Dzięki nim dojedziesz do 3% dalej niż na standardowych paliwach, płacąc tyle samo. Wszystkie korzyści znajdziesz na bit.ly/KalkulatorStatoil.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok