Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Dialog między mniejszościami i barnevernet

klaudia@mojanorwegia.pl

25 marca 2015 12:32

Udostępnij
na Facebooku
8
Dialog między mniejszościami i barnevernet


Rada miasta Oslo pomoże cudzoziemcom w zrozumieniu barnevernet.



Wiele osób pochodzących z mniejszości narodowych jest przekonanych, że ich dzieci zostaną im odebrane jeśli barenvernet zaangażuje się w konflikt rodzinny. 

- Znam przypadki rodziców, którzy wyjeżdżali razem z dziećmi z Norwegii w chwili, gdy pojawiła się obawa, że barnevernet będzie zajmowało się ich sprawą. Powodem takiego zachowania jest zazwyczaj to, że barnevernet jest czymś obcym dla wielu ludzi zza granicy. Wiele osób nie wie czym się zajmuje barnevernet i boją się, że dzieci zostaną im odebrane. Barnevernet powinno lepiej zadbać o udostępnienie informacji w różnych językach – mówi Aziz ur Rehman, przewodniczący Rådet for innvandrerorganisasjoner (Rada ds. organizacji zrzeszających imigrantów). 

Jest on jednym z przedstawicieli mniejszości narodowych, które uczestniczyły w seminarium na temat dialogu między barnevernet i mniejszościami narodowymi. Seminarium było zorganizowane przez radę miasta Oslo. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i nawiązanie dialogu, aby mniejszości narodowe nabrały więcej zaufania w działania barnevernet. 


ojciec z dzieckiem

foto: fotolia.com

Cztery inicjatywy 


Rada miasta zaplanowała 4 inicjatywy, które mają pomóc w polepszeniu stosunków między Barnevernet i mniejszościami narodowymi: 

- Regularne spotkania przedstawicieli barnevernet i mniejszości narodowych; 
- Zwiększenie znajomości zwyczajów innych kultur wśród pracowników barnevernet; 
- Współpraca z organizacjami mniejszościowymi i środowiskami mniejszości narodowych w celu utworzenia domów zastępczych; 
- Przygotowanie broszur i filmików z informacjami od barnevernet w wielu różnych językach (np. somalijski, urdu). 

Eriksen Søreide z rady miasta obiecuje stworzenie spotkań dzielnicowych na których rodzice będą mogli się spotkać z przedstawicielami barnevernet. 

- Ważne, aby pracownicy barnevernet znali środowisko z którego pochodzą rodzice. Dlatego komunikacja jest tak ważna. Musimy również popracować nad tym, aby więcej rodzin z mniejszości narodowych zgłosiło chęć zostania rodzinami zastępczymi – mówi Søreide. 

rodzina

foto: fotolia.com

Nie ma powodów do obaw 


Aziz ur Rehman żałuje jedynie, że nie powstał organ odwoławczy, który szybciej rozpatrywałby sprawy. 

- Usłyszeliśmy wiele ciekawych pomysłów i zastanowimy się nad ich realizacją – mówi Søreide. 

Athar Ali, przewodniczący Forum Imigrantów (Innvandrerforum), wielokrotnie zwracał uwagę na złe stosunki rodzin mniejszościowych z barnevernet i jest zdania, że nadszedł najwyższy czas aby zająć się tą sprawą. 

- Jest to bardzo dobra inicjatywa rady miasta. Wśród mniejszości narodowych krąży wiele negatywnych opinii o barnevernet, co prowadzi do konfliktów – mówi Ali. - Zadaniem barnevernet jest przede wszystkim oferowanie pomocy i doradztwo. Dlatego barnevernet powinno lepiej informować mniejszości i nawiązać z nimi lepszy dialog. 

Tayyab Choudri koordynator w Internasjonal helse- og sosialgruppe (IHSG) również kładzie dużą wagę na nawiązanie komunikacji. 

- Wiele mniejszości nie ma żadnych podstaw do zrozumienia czym jest barnevernet. Dlatego instytucje we współpracy z prywatnymi i publicznymi organizacjami powinny zadbać o zapewnienie właściwych informacji – mówi Choudri. 


dziecko bawiące się w w przedszkolu

foto: flickr.com/lupuca

Wcześniejsze informacje 


Halimo Ali Mohammed pracuje w centrum rodzinnym w dzielnicy Søndre Nordstrand. Jej zdaniem należy kłaść duży nacisk na nawiązanie porozumienia między rodzicami i barnevernet. 

- Bardzo często barnevernet angażuje się w sprawę za późno. Rodziny z mniejszości narodowych powinny wcześniej otrzymać wprowadzenie i informacje o wychowywaniu dzieci w Norwegii. Można tego dokonać poprzez nawiązanie dialogu i doradztwo rodzinne gdzie rodzice mogą się nauczyć jak rozwiązywać konflikty z dziećmi – mówi Mohammed. 

Powodem konfliktów między mniejszościami i barnevernet jest najczęściej brak informacji. Cudzoziemcy nie wiedzą czym jest barnevernet, zaś pracownicy barnevenet nie znają często kultur mniejszości. 



Jesteście zdania, że spotkania rodziców z barnevernet pomogą w poprawieniu kontaktów między mniejszościami narodowymi i barnevernet? Chcielibyście aby takie spotkania odbywały się również w innych miastach Norwegii jeśli pomysł z Oslo się sprawdzi? 




Źródło: osloby.no, aftenposten.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royatly free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


helen :)

02-04-2015 23:47

www.bt.no/nyheter/lokalt/Jenten-var-15-d...VRr8s9ZLO9U.facebook
Dlaczego młodzież umieszczona w rodzinach zastępczych, dopuszcza się podpaleń ich mieszkań?

aga bandola

26-03-2015 22:43

ttps://

aga bandola

26-03-2015 22:39

aga bandola

26-03-2015 22:39

przepraszam to nie ten poniżej to nie ten film ale dotyczy CPS w USA

aga bandola

26-03-2015 22:37

można zobaczyć jak psycholog manipuluje dzieckiem aby wymusić zeznanie obciążające rodziców

zaskar bygg

26-03-2015 21:25

pozazycie masz racje ja bym jabilaj normalnie te panie z bv bo wiekszosci robia zlo
zabieraja do rodziny zastepczej i potem dochodza sprawy a dziecko ma szok na cale zycie czesto po kilku latch zmieniaja rodzine bo rodzina zastepcza sie rozmysli i tak 2-3 razy w zyciu dziecka. w wiekszosci przypadkow bywa tak ze rodzic pzrychodzi do pzredszkola albo szloly bo dziecko a tu slyszy ze zabrali- to jest norma

helen :)

26-03-2015 18:29

Piękne odpowiedzi,lecz to tylko słowa wypowiedziane przez pracowników z BV, mijające się w większosci przypadków z ich postępowaniem i dalszymi słowami w odpowiedzi jako, że sprawa była szczególna,gdyż stan był krytyczny w danej rodzinie a decyzje ostateczne. 1. W rodzinie bliźniaków ,uczono dzieci języka Norweskiego,aby w nim zeznawały dzieci. 2. Kobieta z dziećmi otrzymała pomoc od BV, gdy wyprowadziła się od męża z dziećmi. W zamian miała dostarczyć potwierdzenie wniesionej separacji do BV. Kiedy to dostrczyła , BV na podstawie tego postanowiło odebrać jej dzieci.Jedno wywiozła do Polski, drugie 4l zostało zabrane z przedszkola i umieszczone w rodzinie zastępczej. 3. Babcia Józia do dzis po smierci córki w Norwegii, nie dostała wnuczka pod swoją opiekę, ani nikt inny z rodziny zamieszkujący w Polsce. 4. Inna kultura i wychowanie dzieci przez rodziny zamieszkujące w Norwegii, są najczęstszym powodem pozbawienia tych rodzin dzieci, jak w przypadku rodziny z Indii. 5.Bez względu na tok prowadzonej sprawy ,BV występuje o umieszczenie dzieci do laty 18, w przypadku rodziny bliźniaków i wyroku Sądu oddania dzieci rodzicom, BV nie akceptowało wyroku Sądu, i nie wydali dzieci ,zas dopracowano sprawę aby je zatrzymać.Dzieci te zostały rozdzielone i umieszczone w osobnych rodzinach zastępczych, jak też kilkakrotnie zmieniano rodzinę jednemu z nich. Miom zdaniem gdyby tak było jak wypowiadały się panie z BV, nie byłoby tyle rodzin zrozpaczonych, bezradnych i szukających pomocy przez media, gdzie z roku na rok dzieci odebranych przybywa, a powody odebrania dzieci ,znajdują się później.Nie daję też wiary,jak w swoim przypadku,aby BV informowało rodziny o decyzjach odebrania dzieci,to przychodzi na rodziny jak złodziej ,przychodzi po nie swoje rzeczy,z różnicą że rzeczy skradzione nie mają takiej wartosci ,jak nasze dzieci.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok