Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Czy praca zmianowa powoduje choroby serca?

Redakcja

23 lutego 2014 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Czy praca zmianowa powoduje choroby serca?

Państwowy instytut środowiska pracy (statens arbeidsmiljøinstitutt) jest zdania, że praca dłuższa niż 11 godzin dziennie może powodować poważne problemy zdrowotne.


Coraz więcej pracowników rotacyjnych i zmianowych


24% norweskich pracowników, czyli ponad 570 000 osób, pracuje w systemie zmianowym albo w rotacjach. W stosunku do roku 2009 nastąpił tu wzrost o 3%. Najświeższy raport Państwowego instytutu środowiska pracy (Statens arbeidsmiljøinstitutt, w skrócie Stami) pokazuje, że taka praca może bardzo negatywnie odbić się na stanie zdrowia.

Rak, cukrzyca, choroby serca i choroby psychiczne

Raport oparty jest o badania z całego świata, dotyczące wpływu na zdrowie pracy zmianowej, pracy nocnej i pracy dłuższej niż 11 godzin dziennie. Wynika z niego, że oprócz problemów ze snem, zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, cukrzycę i choroby serca, praca zmianowa dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u pracownika problemów psychicznych.


elektrokardiogram-serduszko 
 Il. openclipart.org

 

- Raport potwierdza i wzmacnia dodatkowo to, o czym już wiedzieliśmy, mianowicie to, że praca lekceważąca wewnętrzny "zegar" naszego organizmu stanowi duże obciążenie i wiele osób ponosi z tego powodu uszczerbek na zdrowiu. Można to porównać do efektów ciągłego zmieniania strefy czasowej - mówi Jenny-Anne Sigstad Lie, naukowiec, która opracowała raport.


Źródło: Dagens Næringsliv

Ilustracja w nagłówku: openclipart.org

 



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok