Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Coraz mniej piratów internetowych w Norwegii

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

29 stycznia 2015 11:45

Udostępnij
na Facebooku
1
Coraz mniej piratów internetowych  w Norwegii


Nowe dane z IFPI Norge wykazują, że wskaźnik nielegalnego ściągania muzyki zmalał w kraju o ponad 70%.

IFPI, czyli Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego, jest bardzo zadowolona z takich wyników. Dane zebrano za pomocą ankiety. Ludzie biorący udział w badaniu stanowili grupę osób w wieku poniżej trzydziestego roku życia. Odpowiadali na pytania związane z kwestią pozyskiwania muzyki w internecie i nie tylko. Podobne badanie było przeprowadzane już kilka lat temu, jednak dopiero porównując poprzednie rezultaty z wynikami tegorocznej ankiety, można wyciągnąć wnioski. Z danych udostępnionych przez IFPI Norge wynika, że w ciągu pięciu lat liczba osób przyznających się do piractwa komputerowego spadła z 80% do... 4%. Dodatkowo, tylko zaledwie 1% młodych ludzi potwierdziło, że nielegalne ściąganie z internetu to ich jedyne źródło pozyskiwania muzyki.

wskaźnik piractwa wyraźnie zmalał
fot. musicbuisnessworldwide.com


Jak Norwegia osiągnęła taki wynik? Sposób jest całkiem prosty. Dzięki kampaniom informacyjnym przeprowadzonym w kraju, więcej osób używa tutaj serwisów takich jak Spotify czy WIMP, które pozwalają na legalny streaming muzyki. To spowodowało nie tylko zmniejszenie liczby internetowych piratów, ale także większe obroty firm zajmujących się usługami związanymi ze zgodną z prawem dystrybucją muzyki. Tylko w latach 2012-2013 wpływy przedsiębiorstw zajmujących się legalnym udostępnianiem muzyki wzrosły o 60%. IFPI szacuje, że około 27% przychodów w całym przemyśle muzycznym stanowią właśnie dochody ze sprzedaży muzyki w internecie. Z roku na rok pogłębia się różnica między stosunkiem liczby kupionych płyt do nabytych cyfrowych plików muzycznych.

sprzedaż nośników tradycyjnych i internetowych
fot. musicbuisnessworldwide.com

– Możemy zaoferować użytkownikowi lepsze jakościowo i bardziej przyjazne rozwiązania niż te, które są udostępniane przez nielegalne kanały dystrybucji. Na przestrzeni pięciu lat udało się nam niemal całkowicie wyeliminować problem piractwa internetowego – mówi Marte Thorsby z IFPI Norge.

Czy inne kraje pójdą w ślady Norwegii? W działania przeciwko piratom internetowym postanowiła zaangażować się Komisja Europejska. Instytucja chce przeznaczyć 500 000 euro na czynniki, które mają podnieść świadomość na temat szkodliwości piractwa i kradzieży wartości intelektualnej.

Z danych pochodzących z raportu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2013 roku 
wynika, że w Polsce około 52% internautów ściąga nielegalne treści z internetu. Roczna strata dla polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego to około 600 mln zł.

 

źródło: musicbuisnessworld.com, buisnessinsider.com, ifpi.no, dziennikzwiazkowy.com torrentfreak.com
źródło zdjecia frontowego: fotolia.com - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok