Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Centrum Informacyjne Caritas Norwegia - pomocne miejsce dla imigrantów

Sylwia Ogrodniczak

11 listopada 2014 07:41

Udostępnij
na Facebooku
Centrum Informacyjne Caritas Norwegia - pomocne miejsce dla imigrantów


Ty te
ż czasem tak się czujesz? Zagubiony w nowej, norweskiej rzeczywistości. Gotowy, by tutaj ułożyć sobie życie bliskie Twojemu ideałowi. Gdzie możesz na starcie dostać trochę otuchy i liczyć na przydatne wskazówki? Jest taki jeden adres...


Wchodzę do Centrum Informacyjnego Caritas Norwegia w Oslo, gdzie pomaga się imigrantom - od progu widzę niedużą poczekalnię, w niej siedzi mnóstwo ludzi. Wszyscy przyszli po pomoc i wsparcie. Ludzie - z wielu zakątków świata, wyglądają na znużonych, nieco spiętych. Kilku z nich w dobrych humorach, chyba mają nadzieję, że to nastawienie ułatwi im życie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Na stole w poczekalni leży duży notatnik, do którego każdy przychodzący coś wpisuje. Czekanie. Na spotkanie z konsultantem centrum. Tak! Niech życie w Norwegii upływa w najlepszy z możliwych sposobów!

Rozmawiam z dwiema reprezentantkami centrum: Sigrid Westeng Odden - szefową, Norweżką i Edith Stylo - polskim pracownikiem instytucji. Cieszą się, że robię materiał o tym miejscu. Są niezwykle dumne, że logo organizacji rozpoznawalne jest na całym świecie i ludzie odnajdują do niej drogę niemal w intuicyjny sposób.

Na początek pytam, jak zaczęła się ich przygoda z Caritas Norwegia: Sigrid opowiada, że wcześniej pracowała już z imigrantami w innej instytucji, m.in. w NAVie, jako lider przy projektach dotyczących ubóstwa. Spędziła również kilka lat pracując w Zachodniej Afryce, ma męża z Kamerunu. Kiedy przyjechał po raz pierwszy do Norwegii i zaczął starać się o stały pobyt - mocno zdała sobie sprawę, jak trudna jest dla nowo przybyłych cała formalna droga do przejścia.

-My, Caritas Norwegia uważamy, że każda jednostka powinna walczyć o swoją godność i likwidację biedy na świecie. W tym centrum stajemy w obliczu wielu ludzkich tragedii, ale staramy się pomóc, jak potrafimy najlepiej- podkreśla Sigrid.

Sigrid Westeng Odden
Sigrid Westeng Odden, Caritas Norge

Edith Stylo rozpoczyna swoje opowiadanie z historycznego punktu widzenia. Niesie pomoc ludziom poprzez własną pracę niejako dzięki rodzinnej tradycji - na początku XIX wieku jej przodkini wyjechała do Afryki na misję, gdzie spędziła prawie siedem lat, pomagając potrzebującej ludności. Sama Edith, po 25 latach spędzonych w Norwegii, spełniona zawodowo, pewnego dnia poczuła "to coś":

-To było nagłe, intensywne uczucie potrzeby pomagania innym, tak po prostu. 14 lat wcześniej byłam przypadkowym świadkiem morderstwa na ulicy, bardzo nagłośnionego w Norwegii - grupa neonazistów zabiła czarnego nastolatka, Benjamina Hermanessena. Oprócz mnie widziało to jeszcze kilku ludzi, ale było nas zbyt mało, by pomóc chłopcu, wszyscy doznaliśmy traumy. To mnie ruszyło do działania - mówi.

Zaczęła pracować nad zapobieganiem rasizmowi i dyskryminacji w swoim najbliższym sąsiedztwie. W 2004 roku rozpoczęła się fala wzmożonej imigracji Polaków do Norwegii. Wielu z nich padło ofiarą nadużyć i Edith z grupą zaufanych ludzi zapoczątkowała przy polskim kościele akcje udzielania wsparcia potrzebującym. Przyszedł wtedy do niej jeden z głównych doradców Caritasu- Bernt Guldbrandsen i zapytał, czy nie chcieliby zorganizować się i założyć oficjalne centrum pomocy Caritas w Norwegii. 3 lata trwały przygotowania do otwarcia, aż w końcu się udało.

Z jakimi problemami ludzkimi stykają się pracownicy centrum?


Najczęściej jest to dumping socjalny, bezpośrednia przemoc, trudności, jakie ludzie napotykają w pracy i na norweskim rynku pracy. Ponieważ tematyka problemów jest rozległa - Centrum Informacyjne Caritas Norwegia nie konkuruje z innymi instytucjami pomocy, lecz współpracuje z nimi. W związku z faktem, że Norwegia jest w trakcie przyjmowania nowej fali imigrantów i oficjalnie nie ma żadnego programu adaptacyjnego - to właśnie Caritas pracuje nad wypełnieniem tej luki.

-Z faktu, że istniejemy, jest bardzo zadowolony NAV - mówi Sigrid. Kiedy ludzie tam nie są w stanie uzyskać pomocy - przychodzą do nas. Tutaj uzyskają pomoc w zrozumieniu i przetłumaczeniu formalnych dokumentów. Często pomagamy też w stworzeniu CV, czy przy rejestracji do UDI. Tutaj można uzyskać informacje na temat tymczasowego zakwaterowania, darmowego posiłku, rozróżniania podstawowych praw gdy ma się status imigranta zarobkowego lub gdy jest się uchodźcą, a nawet leczenia choroby alkoholowej oraz narkomanii.

Na drugą część wywiadu spotykam się już tylko z Sigrid. Gdy siedzimy w zamkniętym w piątki dla interesantów centrum informacji - daje się odczuć, jak bardzo ludzie potrzebują pomocy - co chwilę ktoś szarpie za klamkę, ciekawskie spojrzenia lustrują wnętrze.

Jak wygląda przeciętny dzień pracownika Centrum Informacyjnego Caritas Norwegia?


Przed otwarciem pracownicy krótko przygotowują swoje stanowiska pracy, ale już wtedy mogą zaobserwować mały tłumek czekający za drzwiami.

Sigrid Westeng Odden
Sigrid Westeng Odden

Centrum Informacyjne Caritas Norwegia jest otwarte we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10.00-16.00.

-Większość ludzi ma więcej niż jedno pytanie i chcemy im wszystkim pomóc, by czuli się komfortowo z nabytą wiedzą, z drugiej strony mamy ograniczony czas pracy. Czasem okazanie pomocy jednej osobie jest wieloetapowe i czasochłonne, ale nigdy nie zostawiamy ludzi bez odpowiedzi - mówi Sigrid.


W centrum każdy przychodzący znajdzie wsparcie bazujące na precyzyjnej komunikacji: tajemnicza księga w poczekalni ujawnia, w jakim języku rozmawia każdy z odwiedzających. Dzięki niej wiadomo, z kim ma przeprowadzić rozmowę dany konsultant.

-Naszą specjalnością jest współpraca z konsultantami mówiącymi po norwesku, polsku, angielsku, rumuńsku, francusku, litewsku, hiszpańsku oraz w dialektach afrykańskich.

Ci, którzy nie otrzymają danego dnia pomocy z powodu ograniczeń czasowych, są wcześniej zapewniani o otrzymaniu jej kolejnego dnia.

Gdzie jeszcze Caritas Norwegia ma centra informacyjne?


Jedno znajduje się w Bergen, a kolejne otwarcie wkrótce w Drammen.


-Przy okazji naszego spotkania chciałam zachęcić do zgłaszania się do nas polskich wolontariuszy, którzy chcieliby z nami współpracować. Ich wsparcie i pomoc będą dla nas nie do przecenienia. Warunkiem jest bardzo dobra znajomość języka norweskiego i spora wiedza na temat realiów życia w Norwegii i w tutejszych urzędach, np. w NAVie, Skatteetaten, czy UDI. 

Zapraszam Polaków do odwiedzania nas i uczestniczenia w cyklicznych spotkaniach na temat systemu podatkowego (spotkania te są współorganizowane z Polskim Klubem) - każdy ostatni wtorek miesiąca,  o godzinie 18.30.

 

Adres Centrum Informacji Caritas Norwegia:

Storgata 38, 0182 Oslo.
(wejście od Hausmanns gate)

Caritas Norge


Podstawowe statystyki z 2014 roku:

3600 - tylu było odwiedzających centrum w pierwszym półroczu

1400 - liczba osób, która przebywała stale w Norwegii przez więcej niż 3 miesiące.

1100 - tyle osób, będących mniej niż 3 miesiące w Norwegii zgłosiło się po pomoc.

2500 osób rozwiązało swoje problemy w porozumieniu z konsultantami centrum.  


Tematyka spraw:

35 % odwiedzających pytało o pracę i warunki pracy w Norwegii

7, 5 % było zainteresowane warunkami mieszkaniowymi i zakwaterowaniem

22 % prosiło o pomoc w stworzeniu CV i różnych podań

42% pytało o sprawy związane z  NAV-em

5% interesowała tematyka pobytu dzieci w Norwegii, ich edukacji i zasiłku na dzieci.

16 % pytało o edukację i kursy norweskiego

6 % interesowało się świadczeniami zdrowotnymi

0,7 % szukało wiedzy na temat dumpingu społecznego i  zwalczania nielegalnych interesów


Narodowość odwiedzających:

Hiszpanie - 37 %

Rumuni -  18 %

Polacy - 15 %

Inne kraje Unii - 16 %

Kraje poza Unią -   14 %

29 % odwiedzających to kobiety.


Materiał przygotowała Sylwia Ogrodniczak, zdjęcia Caritas/Sigrid Westeng Odden.



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok