Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Antynobel dla Norwegów

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

28 września 2014 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Antynobel dla Norwegów


Nie pierwszy raz norwescy naukowcy dostąpili ”zaszczytu” odebrania takiej statuetki. Tym razem otrzymali ją za badania nad zachowaniami reniferów. 


Pomysłodawcy nagradzania przedstawicieli świata naukowego tzw. antynoblem podkreślają, że ta nagroda wędruje do ludzi, którzy ”swoimi badaniami najpierw sprawili, że ludzie się z nich śmieją, lecz później zmuszają społeczeństwo do pomyślenia nad danym problemem”. Statuetki od ponad 20 lat przyznaje harwardzki magazyn „Annals of Improbable Research“ („Roczniki Badań Nieprawdopodobnych“). 

Eigil Reimers and Sindre Eftestøl otrzymali antynobla w kategorii Arctic Science za przeprowadzenie badań nad tym jak renifery żyjące na Svalbardzie reagują na przebranych za niedźwiedzie polarne ludzi. W 2012 roku duet badaczy opublikował artykuł pod tytułem: Response Behaviors of Svalbard Reindeer Towards Humans and Humans Disguised as Polar Bears on Edgeøya (co można przetłumaczyć jako: Zachowania reniferów żyjących na Svalbardzie w stosunku do ludzi i ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne na Edgeøya). Między innymi dzięki tej pracy norwescy naukowcy zostali nominowani do nagrody, a ostatecznie zwyciężyli w swojej kategorii i otrzymali statuetkę. Dwójka naukowców pracuje w Instytucie Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Oslo. Oboje pojawili się na ceremonii rozdania nagród, która w tym roku odbyła się na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. 


jeden z naukowców w improwizowanym przebraniu niedźwiedzia polarnego
foto: nrk.no/M. Kardel


Każdy nagrodzony może podczas gali rozdania nagród wygłosić mowę na temat swojego projektu. Odbierający nagrodę Eigil Reimers powiedział, że ma nadzieję, że dzięki tej nagrodzie i nagłośnieniu sprawy więcej osób zwróci uwagę na problemy zwierząt żyjących na Svalbardzie. 

niedźwiedź polarny
foto: wikimedia.org

– Nasze badania to tylko część większego projektu, który ma pomóc naukowcom zrozumieć mechanizmy zachowania czujności i podejmowania decyzji o ucieczce przez renifery żyjące w różnych warunkach środowiskowych. Z naszych badań dotychczas wyciągnęliśmy następujące wnioski: Przez częstsze występowanie niedźwiedzi i ludzi na Svalbardzie, renifery na Edgeøya cechuje dwa razy większa czujność niż ma to miejsce np. w przypadku Ziemi Nordenskiölda w centralnej części Spitsbergenu – wyjaśniał Reimers.


gala rozdania antynobli
foto: wikimedia.org 

 

Norwescy naukowcy nie pierwszy raz otrzymali takie wyróżnienie. Już w 1995 roku Martha Kold Bakkevig, członikini SINTEF (Stiftelsen for industriell og teknisk forskning) otrzymała antynobla za badanie nad tym czy chodzenie w mokrej bieliźnie wpływa na szybsze odczuwanie zimna przez człowieka. Bakkevig współpracowała wtedy również z duńskim naukowcem Ruth Nielson. Kilka lat później, w 1999 roku, grenlandzko-norweski duet badaczy Ellen Kleist oraz Harald Moi nagrodzono antynoblem w kategorii „zdrowie publiczne” za pracę pod tytułem: „Transmission of gonorrhoea through an inflatable doll” (Przenoszenie się rzeżączki poprzez nadmuchiwane lalki). 

Pomysłodawcy antynobli prześcigają się również w pomysłach dotyczących wyglądu statuetek. Każdego roku nagroda ma inny kształt.


statuetka z 2013 roku
foto: improbable.com


Polacy również zasłynęli podczas jednej z gali rozdania antynobli. W 2009 roku, irlandzka policja dostała statuetkę za wypisanie kilkudziesięciu mandatów, na nazwisko „Prawo Jazdy”, które polski kierowca nagminnie podawał przy każdym złapaniu go przez funkcjonariuszy. Nagrodę w imieniu policji odebrała Karolina Lewestam. 

W historii przyznawania humorystycznych nagród zdarzył się również przypadek, gdy ten sam naukowiec w 2000 roku został uhonorowany antynoblem, a 10 lat później uzyskał już „prawdziwą”, upragnioną nagrodę Nobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki. Mowa tutaj o Andrieju Gejmie, rosyjskim fizyku, który zasłynął dzięki swoim badaniom nad grafenem.

Antynoble są co roku przyznawane w kategoriach: fizyka, chemia, medycyna, literatura, zdrowie, sztuka, ekonomia i badania nad środowiskiem i zachowaniami zwierząt.



źródło: forskning.no, nrk.no, ig-nobel.silk.co
źródło zdjęcia frontowego: publicdomainpictures.net - CC0




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok