Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Antidotum z Polski ratuje norweskie psy

Udostępnij
na Facebooku
Antidotum z Polski ratuje norweskie psy


Latem psy cierpią często z powodu ugryzień żmij. Ratuje je sprowadzane z Polski antidotum.



W tym roku rekordowa ilość psów została pogryziona przez żmiję zygzakowatą, a w przychodniach weterynaryjnych brakowało antidotum. Sytuację udało się na szczęście opanować.

Kryzys zażegnany


Producent z Polski pojawił się w odpowiednim momencie - puste półki w przychodniach weterynaryjnych zaczęły z powrotem zapełniać się ampułkami z serum na ugryzienia żmii. Polska firma z powodzeniem jest w stanie zaspokoić potrzeby norweskich weterynarzy i będą dostarczać lekarstwa przez całe lato.

Powodem, dla którego w Norwegii nagle zabrakło antidotum jest fakt, że ostatni dostawca nie otrzymał licencji na produkcję specyfiku. Zbiegło się to z długim i ciepłym latem. Psy częściej były wyprowadzane na spacery i wiele z nich przeżyło spotkanie z jadowitą żmiją. Magazyny szybko zostały wyczyszczone z serum.

Żmija zygzakowata
wikipedia.org

Magazynowanie


- Sytuacja była niepewna - powiedział Nils Søli, profesor farmakologii z Veterinærhøyskolen (uczelni kształcącej weterynarzy).

Znalezienie na szybko nowego producenta nie było proste, sprawę opóźniały dodatkowo formalności celne. Jednak apteki zaczęły już magazynować deficytowy towar. Apotek 1 ma już 80 ampułek z serum na magazynie i dodatkowych 50 zamówionych, Norsk Medisinaldepot zamówiła 20 sztuk antidotum, 7 jest w ofercie.

Poprzednie serum produkowano w Zagrzebiu, działało ono przeciwko jadowi sześciu różnych jadowitych węży, polski producent stworzył produkt przeciwdziałający ugryzieniom zmii zygzakowatej, która jest jedynym jadowitym wężem w Norwegii.

Pies u weterynarza
flickr.com/schneertz

Przewidują więcej pogryzień


Letnia aura, długie spacery po lasach sprzyjają wypadkom. Lekarze przewidują, że jeszcze wiele zwierząt zostanie pogryzionych.

Nils Søli cieszy się, że kryzys już minął:

- Nie może być przecież tak, że właściciele psów będą się bali wyjść ze swoimi pupilami na spacer kiedy jest tak ciepło.

Serum na ugryzienia żmii zygzakowatej produkowane jest w następujący sposób:

- truciznę wstrzykuje się koniom, które produkują przeciwciała;

- serum powstaje z krwi koni, można je potem używać do ratowania psów.

 

Źródło: osloby.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok