Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

5 najbardziej kontrowersyjnych rzeźb w Norwegii

konstancja@mojanorwegia.pl

09 maja 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
5 najbardziej kontrowersyjnych rzeźb w Norwegii


Przedstawiamy Wam listę 5 rzeźb, które wzbudziły w Norwegii niemałe kontrowersje.

1. W 2000 roku gmina Oslo zleciła rzeźbiarzowi Knutowi Steenowi stworzenie 7.5-metrowej rzeźby przedstawiającej króla Olava V. Dzieło było gotowe około 5 lat później. Wielu ludziom przypominało jednak postać Mussoliniego, władze Oslo nie zgodziły się więc na umieszczenie go w mieście. W końcu rzeźba postawiona została w okręgu Gulen.

2. Rzeźbiarz Knut Steen stworzył w 1969 roku dzieło przedstawiające Olava Kyrre. Mieszkańcy zarówno Oslo, jak i Bergen, wyobrażali sobie jednak króla w zupełnie inny sposób niż Steen - jego rzeźba nie spełniała wymagań norweskiego społeczeństwa, ponieważ nie przedstawiała Olava Kyrre jako dostojnego jeźdźca. Musiało minąć więc aż 29 lat, zanim została ona umieszczona przed biblioteką w Bergen. 

Olav Kyrre
fot. instagram.com, nr 2. z listy

3. W dzielnicy Grünerløkka w Oslo postawiono w 1979 roku rzeźbę przedstawiającą 5-metrowego dinozura. Mieszkańcy miasta zaczęli jednak protestować, argumentując, że stanowi on zagrożenie dla wspinających się na niego dzieci. Zanim rzeźbę usunięto, przewrócili ją i uszkodzili. Następnie dinozaura przeniesiono na wyspę na rzece Jølstra w Sogn i Fjordane, gdzie stała do 2000 roku, kiedy nie wytrzymała panujących tam wówczas złych warunków atmosferycznych. 

4. W 2007 roku przed głównym wejściem do budynku Wyższej Szkoły w Remmen postawiono rzeźbę o nazwie Orakel #3. Wzbudziła ona jednak spore kontrowersje, ponieważ wiele osób uważało, że przypomina odchody. Po niedługim czasie zapomniano o jej prawdziwej nazwie, a zaczęto używać nowej - „pomnik kupy" (tłum. Dosłowne). W końcu Orakel #3 przeniesiona została do Parku Rzeźb w Akershus.
 
Orakel #3
fot. koro.no, nr 4. z listy

5. W 2014 przed Parlamentem odsłonięto pomnik Christiana Fredrika, króla Norwegii z 1814. Jest on przemiotem głośnych sporów pomiędzy norweskimi historykami - wielu z nich uważa, że Christian Fredrik nie zasłużył na tego rodzaju wyróżnienie, ponieważ poddał się w walce Norwegii ze Szwecją. Mimo to, nic nie wskazuje jednak na to, ażeby pomnik miał być w najbliższym czasie zdjęty. 

A jak Wy oceniacie opisane powyżej rzeźby? A może spotkaliście się z jakąś inną, równie kontrowersyjną?


Źródło: nrk.no
Zdjęcie frontowe: iscreenshot/nstagram.com  (nr 5. z listy)




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok