Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Ciekawostki

Wędrówka w czasie – norweskie skanseny

Udostępnij
na Facebooku
3
Wędrówka w czasie – norweskie skanseny


Chcecie się dowiedzieć jak wyglądało życie w Norwegii w poprzednich wiekach? Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, w których możecie poznać dawną historię tego kraju. 


Skansen w Hallingdal

Jeden z najstarszych tego typu obiektów w Norwegii znajduje się w Hallingdal. Początki tego muzeum sięgają roku 1899. Skansen jest umiejscowiony w malowniczym miejscu, nad pięknym wodospadem w Rukkedøla. W okolicy jest również około 30 różnego rodzaju budowli z odległych czasów. Na terenie skansenu można prześledzić historię norweskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych. Najstarszym i najlepiej zachowanym domem z tych czasów jest chatka o nazwie Skratte, zbudowana w 1892. Jednak to nie wszystko, będąc w skansenie możemy cofnąć się aż do czasów średniowiecza i odwiedzić Staveloft z Ål, najlepiej zachowanego norweskiego budynku z XIV w. Podczas zwiedzania cudów Hallingdal warto odwiedzić również Stare Miasto Nes. To właśnie tutaj w dawnych czasach mieszkali bogaci mieszczanie słynący z często wydawania przyjęć. W tym miejscu można obserwować też ciekawe, kolorowe rzeźby miejscowego artysty Otto Skareta, który tworzy swoje prace... ze złomu. Sezonowo, najczęściej w okresie letnim, na terenie skansenu organizowane są różnego rodzaju pokazy, dzięki którym turyści mogą poznać dawne zwyczaje i tradycje osób mieszkających w Hallingdal w zamierzchłych czasach. Miłośnicy historii na pewno nie będą się nudzić. Na terenie skansenu zgromadzono aż 30 000 zabytkowych obiektów pochodzących z tamtego regionu.

Jeden z zabytkowych, norweskich domków
fot. fotolia.com

Ceny biletów
 
Normalny: 60 NOK
Ulgowy (uczniowie, emeryci, grupy zorganizowane): 40 NOK

Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu i atrakcji, którą chcielibyśmy zwiedzać. Wszelkie szczegóły dotyczące poszczególnych wystaw dostępne są na oficjalnej stronie muzeum.


Gamle Bergen


Skansen powstał w 1949 roku. Gamle Bergen pozwala na przeniesienie się w czasie do XIX wieku. Muzealna część skansenu, czyli wnętrza zabytkowych domków, jest czynna od maja do września. Gamle Bergen to małe zabytkowe miasteczko, gdzie przy głównej uliczce stoją urokliwe drewniane domki. Kiedyś w tym miejscu mieszkali ubodzy robotnicy. Teraz to miejsce jest uważane za architektoniczną perełkę regionu. Atrakcję samą w sobie stanowi widok pobliskiej zatoki znajdującej się w otoczeniu drewnianych zabytków. Urocze domki pełne są tajemnic życia w poprzednich wiekach. Pomalowane są najczęściej na biało, jednak zdarzają się też błękitne, żółte i czerwone budowle. Wewnątrz starych mieszkań można zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku liczącymi sobie ponad 200 lat i obejrzeć zabytkowe wyposażenie poszczególnych pokoi. Ponadto można odwiedzić XIX-wieczną szkołę, piekarnię, salon fryzjerski, warsztat krawiecki, a nawet... gabinet lekarski.

chatki w Gamle Bergen
fot. fotolia.com

Ceny biletów:

Normalny: 90 NOK
Ulgowy (studenci, uczniowie): 45 NOK

Więcej informacji na temat Gamle Bergen można znaleźć tutaj.


Norweskie Muzeum Ludowe

Bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych skansenów w Norwegii. Norsk Folkemuseum mieści się na półwyspie Bygdøy w norweskiej stolicy i zajmuje powierzchnię aż 140 tys. km kw. Jedno jest pewne – na pewno nie można się tutaj nudzić. Budynki są pogrupowane według regionów, z których pochodzą. Turyści mogą zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych, zabytkowych kamienic, mieszkań stylizowanych na ubiegły wiek. We wnętrzach czasem możemy spotkać pracowników muzeów, które zaproponują nam kawę lub świeżo wypieczone lefse. Dodatkowo na miejscu można poznać historię Saamów, rdzennej ludności zamieszkującej tereny Norwegii. Muzeum zostało otwarte w 1894 roku i było w tym czasie jednym z pierwszych skansenów, które znajdowały się w dużym stopniu na świeżym powietrzu. Będąc na miejscu warto odwiedzić Kościół klepkowy z Gol (Gol stavkirke). Znakiem rozpoznawczym świątyni są smoki umieszczone na najwyższych częściach dachu. Kościół ma ponad 800 lat i stanowi doskonały przykład drewnianego budownictwa sakralnego z czasów kiedy wiara chrześcijańska mieszała się z wciąż żywymi zwyczajami pogańskimi. Muzeum jest otwarte przez cały tydzień w godzinach od 10 do 18.

piękny, stary norweski kościół
fot. fotolia.com

Ceny biletów:

Normalny: 120 NOK
Ulgowy (grupy powyżej 15 osób, emeryci, studenci): 90 NOK
Dzieci: 40 NOK
Bilet rodzinny: 250 NOK

Więcej informacji na temat wydarzeń odbywających się na terenie Norweskiego Muzeum Ludowego można znaleźć na oficjalnej stronie skansenu.


Skansen Maihaugen

Muzeum, które mieści się w okolicach Lillehammer. Maihaugen jest nazywane czasem „norweską wsią w pigłuce”. Ciekawa jest sama historia powstania skansenu. Pomysł na stworzenie takiego miejsca wziął się od pewnego norweskiego dentysty, Andersa Sandviga, który zachorował na gruźlicę pod koniec XIX wieku. W tamtym czasie taka choroba bardzo często kończyła się śmiercią. Mężczyzna stwierdził, że nie zostało mu już wiele czasu, ale ostatnie dni postanowił poświęcić na dzieło, które miało być pozostawione dla przyszłych pokoleń. Tak zrodził się pomysł na założenie skansenu, w którym można by było zebrać różne rodzaje budynków z wielu części Norwegii. Muzeum zaczęło działać w 1887 roku, a do dzisiaj udało się zgromadzić w tym miejscu aż 200 rodzajów budowli – od starych chat przez obory, stajnie, wędzarnie, magazyny, aż po całe zagrody składające się nawet z kilkunastu budynków! Odwiedzający skansen mogą nie tylko zobaczyć jak żyło się w poprzednich wiekach w Norwegii, ale również poznać niektóre ciekawe metody budowlane. Jedną z nich jest „laft”, które polegało na łączeniu przez rzemieślników bali sosnowych pod odpowiednim kątem. Dzięki temu można było ograniczyć szerokość i długość budynków, ponieważ te całkiem spore kawałki drewna, nie miały długości większej niż osiem metrów.


Zabytkowe norweskie chatki
fot. fotolia.com

Ceny biletów wstępu do skansenu w Maihaugen wahają się w zależności od miesiąca, w którym zdecudujemy się odwiedzić skansen. Aktualne informacje są dostępne na oficjalnej stronie muzeum.



źródło: hallingdal-museum.no, norskfolkemuseum.no, echodnia.eu, bymuseet.no, www.maihaugen.no, visitnorway.com, otooslo.pl
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


JaAl

29-09-2017 13:49

Bardzo ładny skansen Jest w miejscowości Trofors (początek Nord Norge przy samej trasie A6). Warto się zatrzymać i zwiedzić szczególnie latem ( jest otwarte małe muzeum) Poza tym w Trondheim Na Byasen.

Beata Pawlak

31-05-2015 14:05

Powierzchnia Norsk Folkemuseum jest chyba liczona w metrach, a nie kilometrach kwadratowych

Brudny Harry

29-05-2015 21:22

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok