Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

O gminie, co nie chciała uchodźców

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

30 września 2014 07:05

Udostępnij
na Facebooku
3
O gminie, co nie chciała uchodźców

Wiele osób ubiega się o azyl w Norwegii. Nie zawsze są tam mile widziani, a konkretne gminy nie zawsze mają możliwość udzielenia im odpowiedniej pomocy.



Gmina Moskenes jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Nordland. Znajduje się na 374 miejscu powierzchni, a zamieszkuje ją tylko 1201 osób.

 

Moskenes

Moskenes / maps.google.com

- Formannskapet* skłonił zarząd gminy do nie przychylenia się do prośby Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi)** dotyczącej przyjęcia w tym roku 15 uchodźców oraz taką samą ich liczbę w roku 2015 – pisze Lofotposten.

Problemy, z którymi boryka się IMDi są dla wszystkich jasne i zrozumiałe, ale formannskapet twierdzi, że gmina nie byłaby w stanie odpowiednio zadbać o uchodźców:

„Gmina Moskenes wyraża współczucie i solidaryzuje się z uchodźcami ubiegającymi się o azyl w naszym kraju, ale nie może w tej chwili zaoferować swojej pomocy.”

Tak brzmi decyzja zarządu gminy.

To już drugi raz w tym roku, gdy gmina Moskenes uchyla się od przyjęcia uchodźców pod swoje skrzydła.

 

Moskenes
wikipedia.org

 

*Drugi najwyższy organ polityczny w gminach, w których nie ma parlamentarnej formy rządu, składającego się z co najmniej pięciu członków, w tym burmistrza i jego zastępcy.

 

**Państwowy dyrektoriat departamentu zajmującego się interesami dzieci, równouprawnieniem oraz równością i integracją.

 

Źródła: nordlys.no / wikipedia.org / maps.google.com

Zdjęcie slajderowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dorota Hansen

01-10-2014 12:54

Wszystkie kommuner musza stosowac sie do swojego budzetu. Biedne kommuner, to znaczy takie, ktore nie maja duzych wplywow i ktorych balans ekonomiczny jest ujemny, nie moga wziac na siebie takiego obciazenia ekonomicznego.

Logistyka zasiedlenia uchodzcow jest skomplikowana i droga. Trzeba zapewnic mieszkania dla uchodzcow, trzeba przeznaczyc pieniadze na introduseringsprogram, trzeba znalezc pieniadze na nauczycieli jezyka. Trzeba zatrudnic ludzi, ktorzy sie tymi sprawami beda zajmowac.

Taka jest niestety rzeczywistosc. Nie wynika ona z niecheci do uchodzcow, ale na ogol z powodow finansowych i dostosowawczych.

Kommuner moga co prawda ubiegac sie o dotacje panstwowe, ale oczekuje sie na nie dosc dlugo i nie sa one nigdy przyznawane w tej wysokosci, o ktora sie ubiega.

Przemysław xxx

30-09-2014 18:21

Lofoten ma swoja historie nie sa im potrzebni uchodzcy,tym bardziej ze dosc tam rozrabiakow

jan boroń

30-09-2014 16:56

SŁUSZNIE!!! PO CO KOMU DARMOZJADY?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok