Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Ciekawostki

Innowacje w norweskim transporcie publicznym

Udostępnij
na Facebooku
Innowacje w norweskim transporcie publicznym



Do 2025 roku ponad połowa autobusów w Oslo ma być elektryczna. Miasto ma dzięki temu zredukować ilość zanieczyszczeń.


Oszczędność i czystość


Władze Oslo mają również plany aby do roku 2020 w transporcie publicznym w większości występowały pojazdy korzystające ze źródeł energii odnawialnej. Kluczem do zrealizowania tych zamierzeń mają być autobusy bazujące na technologiach elektrycznych i hydrogenowych, czyli działających dzięki napędzie korzystającym z ciekłego bądź sprzężonego wodoru. Projekt o nazwie „Clean Bus Declaration” jest pomysłem Brytyjczyków. Celem jest zminimalizowanie zanieczyszczeń produkowanych przez transport miejski. Według przewidywań wprowadzenie takiego rozwiązania do dużych stolic mogłoby zmniejszyć emisję spalin nawet o 90%! Swoją tezę Brytyjczycy popierają przykładem Londynu, który dzięki stopniowemu wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w kwestii transportu zredukował zanieczyszczenia o 15% w porównaniu z 2003 rokiem. 

więcej elektrycznych autobusów oznacza mniejsze zanieczyszczenia
fot. MN 

Pierwsze elektryczne autobusy mogą pojawić się na drogach w stolicy już od przyszłego roku. Jeśli projekt odniesie sukces w Oslo, rozwiązanie zostanie wprowadzone również w innych norweskich miastach. W Stavanger już udało się przeprowadzić testy dwóch pojazdów napędzanych elektrycznie. 

– Mamy dobre doświadczenia związane z transportem tego typu. Największymi zaletami elektrycznych pojazdów jest to, że są przyjazne dla środowiska. Znacząco obniżają również koszty zużycia paliwa – mówi Rolf Michael Odland.

Międzynarodowa współpraca


W projekcie „Clean Bus Declaration” bierze udział aż 40 stolic. Norwegowie również nie przeszli obok tej inicjatywy obojętnie. W tym tygodniu członkowie rady nadzorczej oraz norweskich przewoźników miejskich spotkają się na konferencji, na której będą omawiać wyzwania stojące przed technologią autobusów przyjaznych dla środowiska. Spotkanie odbędzie się w Londynie. Pernille Aga, koordynator projektu w Norwegii, uprzedza, że samo wprowadzenie pojazdów to jeszcze nie koniec. Trzeba zainwestować również w infrastrukturę i oprogramowanie związane z ich kursowaniem. Nowoczesne autobusy będą mogły się ładować przy pomocy specjalnego generatora, który będzie się znajdował na przystanku końcowym danej trasy.

– Początkowe koszty modernizacji mogą być trochę wyższe niż dotychczas sądziliśmy, ale taka inwestycja na pewno szybko się zwróci – zapewnia Aga. 

Na razie nie wiadomo jeszcze jak planowane zmany wpłyną na ceny biletów. Myślicie, że wprowadzenie elektrycznych autobusów będzie również korzystne dla pasażerów?


źródło: tu.no, dn.no, osloby.no
źródło zdjęcia frontowego: MN

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok