Artykuł sponsorowany

Zmiana adresu w Norwegii – o czym należy pamiętać

info@multinor.no

18 grudnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zmiana adresu w Norwegii – o czym należy pamiętać

Posiadanie aktualnego adresu w Norwegii, to bardzo ważna kwestia. MN

Aktualny adres zamieszkania w Norwegii to bardzo ważna sprawa, której nie powinno się lekceważyć. Dlatego, jeżeli ktoś właśnie go zmienił lub zdecydował się wrócić do Polski, powinien pamiętać o kilku rzeczach.

Dlaczego należy zgłosić zmianę adresu?

Na zarejestrowany w Folkeregister (norweski rejestr ludności) adres przychodzi korespondencja ze wszystkich norweskich instytucji, między innymi: wstępne rozliczenie podatkowe czyli Selvangivelse, kody PIN/MinID do systemu Altinn, roczny wynik rozliczenia podatkowego (norw. Skatteoppgjør) czy roczne zwroty podatku w formie czeku.  

Są to niezwykle ważne dokumenty, a w przypadku nieaktualnego adresu korespondencja może po prostu zaginąć lub zostać dostarczona pod niewłaściwy adres. Przykładowo, jeśli ktoś czeka na ważny dokument i nie zgłosi zmiany adresu, może stracić szansę odwołania się od niekorzystnej decyzji (pisma urzędowe mają ściśle określony termin odwoływania się) lub nie zdąży z rozliczeniem podatkowym na czas.

Aktualny adres jest również istotny przy ubieganiu się o różnego rodzaju zasiłki wypłacane przez NAV. Zdarza się, że norweskie instytucje proszą o dosłanie dodatkowej dokumentacji – pisma wysyłają na adres, który zarejestrowano w norweskim rejestrze ludności. Dlatego, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i załatwiania formalności na ostatnią chwilę, należy pamiętać o aktualnym adresie.

W jakich sytuacjach zgłosić zmianę adresu?

Przykładowo: ktoś od pewnego czasu mieszka w Bergen, ale dostał nową pracę w Oslo. Opuszcza więc deszczową bramę fiordów i przeprowadza się do stolicy Norwegii. Przy natłoku obowiązków związanych z przeprowadzką zmiana adresu, a więc dokonanie przemeldowania, będzie ostatnią rzeczą, o której pomyśli, ale mimo wszystko powinien o tym pamiętać. 

Inna sytuacja: pewnego dnia ktoś stwierdza, że już nie chcesz mieszkać w Norwegii. Kupuje bilet lotniczy, wsiada do samolotu i leci do Polski. Planuje powrót na stałe lub na dłużej niż 6 miesięcy. W tym wypadku też musi wypełnić odpowiedni formularz meldunkowy (tzw. wymeldowanie).

Może również dokonać samej zmiany adresu korespondencyjnego, w przypadku gdy chce otrzymywać korespondencję na inny adres niż adres zamieszkania. Jeśli taka osoba posiada numer tymczasowy (tzw. D-nummer), może dokonać jedynie zmiany adresu korespondencyjnego, z kolei możliwość przemeldowania i wymeldowania z Norwegii dotyczy jedynie osób ze stałym numerem personalnym. Wnioski o zmianę adresu należy kierować do Urzędu Podatkowego (norw. Skattetaten). Aby dokonać wszystkich zmian, należy mieć przy sobie kopię aktualnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a także dysponować wiedzą na temat starego i nowego adresu zamieszkania.

Zmiana adresy nie jest skomplikowaną procedurą, a pozwala uniknąć ewentualnych kłopotów i niedogodności związanych z dostarczaniem korespondencji na niewłaściwy adres. Należy pamiętać, że zmianę adresu trzeba zgłosić w ciągu 8 dni, a fakt wymeldowania przed opuszczeniem Norwegii najwcześniej 14 dni przed wyprowadzką. Procedura zmiany adresu trwa około tygodnia, w tym terminie należy spodziewać się na nowy adres przesyłki pocztowej z urzędu.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok