Artykuł sponsorowany

Wypadek przy pracy – kiedy można ubiegać się o odszkodowanie

Udostępnij
na Facebooku
Wypadek przy pracy – kiedy można ubiegać się o odszkodowanie

Do wypadków często dochodzi w branży budowalnej. wikimedia.org/Kenneth Allen/Creative Commons 2.0

Jakie prawa przysługują osobie, która w Norwegii uległa wypadkowi przy pracy? Kiedy NAV wypłaca odszkodowanie? O tym w dzisiejszym artykule.
Pan Andrzej pracował na budowie w Norwegii. Podczas pracy spadł z wysokości około 5 metrów, a w wyniku wypadku doznał urazu żeber oraz kręgosłupa. Jakie prawa przysługują mu w tej sytuacji? Czy może ubiegać się o odszkodowanie? Dziś przybliżymy temat odszkodowań od wypadków przy pracy w Norwegii.

Gdy dojdzie do wypadku

W Norwegii pracuje wielu Polaków. Większość z nich znalazła zatrudnienie w branżach, w których praca bardzo często wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Takim przykładem jest praca w sektorze budowlanym czy stoczniowym, w których, z uwagi na panujące tam warunki pracy, dochodzi najczęściej do wypadków. W takiej sytuacji warto zadbać o przysługującą z tytułu wspomnianego incydentu rekompensatę pieniężną. 

Podstawą, by ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy, jest utrata dochodu oraz trwały uszczerbek na zdrowiu. W obu przypadkach można starać się o tzw. menerstatning, a więc odszkodowanie, które jest wypłacane przez Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV).

Krok pierwszy

Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić po wypadku, jest konsultacja z lekarzem, który podejmie decyzję o wystawieniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego. W tym wypadku powiedzenie: „im szybciej, tym lepiej” sprawdza się – zbyt późna wizyta u lekarza może utrudnić, a nawet uniemożliwić ubieganie się o odszkodowanie – może on uznać, że powstały uraz nie jest bezpośrednim następstwem zaistniałego wypadku.

Krok drugi

Następnie pracodawca powinien zgłosić wypadek do NAV. Jeśli tego nie zrobi, co zdarza się dość często, poszkodowany powinien sam udać się do urzędu, żeby uzyskać opinię na temat wypadku, a więc tzw. vedtak om yrkesskade.   

Aby można było mówić o wypadku przy pracy, zdarzenie musi spełnić trzy warunki:

1. musi mieć charakter nagły i nieoczekiwany,
2. w jego wyniku pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu,
3. do zdarzenia doszło w miejscu pracy.

Co dalej?

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie wypadku do ubezpieczyciela pracodawcy, ponieważ to on odpowiada za wypłatę finalnego odszkodowania. Przez pierwsze 16 dni pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego (norw. sykepenger), a następnie obowiązek ten leży w gestii NAV. Podczas leczenia należy pamiętać, żeby zbierać wszystkie rachunków z aptek, od lekarzy czy fizjoterapeutów. Jeżeli wypadek zostanie uznany za yrkesskade – poszkodowany ma prawo do zwrotu kosztów z HELFO w oparciu o odpowiednie ubezpieczenie.

Czy wyjazd do Polski jest możliwy?

Pan Andrzej zastanawia się nad powrotem do Polski. Norweski lekarz wystawił mu zwolnienie chorobowe w wymiarze 100% . Kilka tygodni po wypadku zdecydował się na powrót do kraju, ponieważ chciał odbyć część leczenia w Polsce. Decyzja pana Andrzeja o wyjeździe do kraju spowodowała, że NAV wstrzymał wypłacanie zasiłku chorobowego, uznając pobyt w Polsce za urlop za granicą. Dlatego ważne jest, by dobrze znać ogólną zasadę, według której działa NAV: osoby przebywające poza granicami Norwegii tracą prawo do pobierania świadczenia chorobowego. 

Jak w takiej sytuacji powinien był postąpić Pan Andrzej? Uzyskać zgodę ze strony NAV na wyjazd do Polski, nie ryzykując w ten sposób utraty wypłacanego świadczenia. Jednak nie każda sytuacja, która jest wynikiem zdarzenia w pracy, będzie zakwalifikowana jako wypadek przy pracy ze strony firmy ubezpieczeniowej. Niektóre przypadki są traktowane jako niezbyt poważne urazy, czego przykładem są uszkodzenia palców, poślizgnięcia, przeciążenia w wyniku dźwigania itp. Pomimo tego, warto zasięgnąć w tej sprawie opinii podmiotu posiadającego wiedzę na temat wypadków przy pracy i tym samym poznać swoje prawa.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok