Artykuł sponsorowany

Zakup opon i części zamiennych do samochodu – jak się do tego zabrać?

Delticom AG

28 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
 Zakup opon i części zamiennych do samochodu – jak się do tego zabrać?

Jak zabrać się do zakupu opon? Delticom AG

Wielu kierowców nie przywiązuje większej uwagi do stanu opon aż do momentu, w którym jest już za późno – gdy coś się z nimi stanie. Zadbane opony zwiększają nasze bezpieczeństwo, pozwalają oszczędzać paliwo, a także gwarantują lepszą sterowność niezależnie od warunków panujących na drodze.
Oczywiście warto nie tylko dbać o opony, ale także każdy inny element samochodu. Wielu kierowców ogranicza dbanie o auto do obowiązkowego przeglądu. Tymczasem warto poświęcić kilka minut na mały przegląd np. podczas mycia samochodu. Może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. 

Niestety, nawet częste kontrole stanu auta nie są w stanie uchronić nas przed awariami, a tym bardziej przed stłuczką. Nowe opony lub części zamienne i tak będą nam kiedyś potrzebne. 

Wizyta w sklepie z oponami może być przytłaczającym przeżyciem – dziesiątki marek i setkami rozmiarów, opony o różnej budowie i cenie. Podobnie sytuacja wygląda z częściami samochodowymi i akcesoriami. Dlatego, zanim wybierzemy się na zakupy, warto zapoznać się  z krótkim przewodnikiem poniżej.

Na pewno potrzebujesz nowych opon lub części?

Zróbmy szybki wizualny przegląd stanu opon. Jeśli bieżnik jest mocno wytarty, boczne ściany opony mają pęknięcia, przebarwienia lub jakieś wybrzuszenia, to nadszedł czas na zakup nowych opon. Jeżeli jeździmy na tych samych oponach ponad 10 lat, a inspekcja wizualna nie wykazała żadnych nieprawidłowości, mimo wszystko powinniśmy kupić nowy komplet ogumienia. Czas wystarczająco negatywnie wpłynął na ich stan. W podobny sposób sprawdźmy pozostałe elementy samochodu: lusterka, hamulce, gałkę zmiany biegów, światła, wydech itd. Jeżeli którykolwiek z elementów samochodu jest już bardzo wysłużony, nie czekajmy, aż sam odpadnie podczas jazdy.

Sprawdź instrukcję pojazdu, książkę serwisową

Producent samochodu z pewnością zamieścił w książce serwisowej czy instrukcji pojazdu informację dotyczącą zalecanego przez niego ogumienia. To właśnie on najlepiej wie, jaki typ i rozmiar opony idealnie pasuje do danego samochodu. Jeżeli nie posiadamy żadnych dokumentów od samochodu, poszukajmy w Internecie, najlepiej na stronie producenta. Podobnie w przypadku dowolnej części zamiennej do auta. Naczelna zasada jest jedna – wymieniajmy zepsutą część dokładnie na taką samą – nową. To najprostszy sposób, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto i uniknąć kłopotów.

Kupuj komplet, nie pojedynczo

Podczas zakupu opon może kusić chęć, by zaoszczędzić. Niektórzy zastanawiają się, czy faktycznie warto kupować cztery nowe opony, skoro tylko dwie wymagają wymiany. Pamiętajmy, że zawieszenie samochodu zaprojektowano w taki sposób, aby najlepiej pracować na czterech takich samych oponach. Dodatkowo, wymieniając wszystkie opony na raz, o wiele łatwiej będzie nam o nie dbać. Mało tego, o wiele łatwiej ocenimy stan zawieszenia i naprawimy problemy z nim związane, zanim urosną do wielkich rozmiarów. Dodatkowo, zagwarantujemy sobie najwyższy stopień bezpieczeństwa i przewidywalność podczas jazdy.

Rozważ zakupy przez Internet

Niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale kupując opony i części zamienne do samochodu przez Internet, można sporo zaoszczędzić. Niektóre sklepy, np. Dekkonline (strona również w polskiej wersji językowej) dodatkowo podpisały umowy z warsztatami, w których zakupione opony zostaną nam zamontowane. Sklepy internetowe mają o wiele niższe koszty, dlatego też mogą oferować bardziej konkurencyjne ceny od ich tradycyjnych odpowiedników. Niektórym wydaje się, że nie wszystkie części da się kupić przez Internet. Nic bardziej mylnego. Zobaczmy ofertę chociażby na 12bildeler.no, strona również w polskiej wersji językowej, a przekonamy się, że w sieci kupimy jeszcze więcej części zamiennych niż w zwykłych sklepach w swoim mieście.

Konserwacja

Choć zakupy przez Internet pozwolą zaoszczędzić nieco gotówki, to i tak awaryjny zakup zepsutej pompy paliwowej będzie nadwyrężeniem naszego budżetu. Co w takim razie zrobić, aby wydawać jak najrzadziej i jak najmniej? Odpowiedź jest banalnie prosta i w sumie padła już na początku tego artykułu. O samochód trzeba po prostu dbać. W przypadku opon w grę wchodzi chociażby sprawdzanie ciśnienia. Właściwe ciśnienie nie tylko wydłuży ich okres przydatności opon, ale i pozwoli nam zaoszczędzić na paliwie. Tak więc warto poświecić chwilę, by sprawdzić, w jakim stanie jest nasz samochód.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


krasnal2

09-05-2017 21:06

Najlepiej poszukac na necie i porownac ceny zanim sie kupi czesci do auta. Akurat do mojego auta wyszperalem sobie zamienniki delfi w sklepie internetowym i jestem zadowolony z jakosci.

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok