Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zlikwidują cztery szkoły w Rana? Ma powstać jedno gimnazjum. Rodzice protestują

Klaudia Synak

28 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zlikwidują cztery szkoły w Rana? Ma powstać jedno gimnazjum. Rodzice protestują

Politycy w gminie Rana chcą stworzyć jedną szkołę na niemal 900 uczniów. fotolia.com - royalty free

Politycy w gminie Rana chcą zamknąć cztery lokalne ungdomsskole (norweskie odpowiedniki gimnazjum) i stworzyć jedną centralną szkołę. Ich decyzja wzbudziła oburzenie rodziców i opozycji, którzy sprzeciwiają się centralizacji.
28 marca 2017 roku mieszkańcy gminy Rana dowiedzą się, czy ich dzieci będą się uczyć w największej ungdomsskole (norweski odpowiednik gimnazjum) w kraju.

14 marca politycy w gminie Rana podczas konferencji prasowej ogłosili, że chcą założyć nową szkołę w centrum Mo, w której uczyć się będzie nawet 900 uczniów. Nowa placówka powstanie kosztem starych – radni zamierzają zamknąć cztery lokalne ungdomsskole.
Tym decyzjom sprzeciwiają się politycy opozycji i rodzice. Ich zdaniem to niepotrzebna centralizacja.

Duża szkoła nie ma sensu

Zdaniem polityków, którzy głosowali przeciwko zamknięciu szkół, taka centralizacja jest szaleństwem.

– Tak duże regiony jak Båsmo/Ytteren i Gruben mają po około 6 tysięcy mieszkańców. Zasługują na własne szkoły – mówi Karl Hans Rønning z partii Centrum, który głosował przeciwko powstaniu wielkiej szkoły.

Protesty w mieście i Internecie

9 marca w Mo odbył się protest przeciwko powstaniu nowej placówki. Wzięło w nim udział około 5 tys. osób. Mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie również w mediach społecznościowych. Często pada pytanie, dlaczego radni twierdzą, że zamykają szkoły ze względu na brak pieniędzy, a w tym samym czasie inwestują 300 milionów koron na nowe lotnisko w gminie.
Z powstaniem nowej szkoły nie zgadzają się sami uczniowie.

– Największym problemem może być transport. Wielu uczniów będzie musiało poświęcić sporą część dnia na dojazd autobusem. Zabraknie czasu na odrobienie lekcji, czas wolny i spotkania z przyjaciółmi – mówi NRK Olve Solvoll, jeden z uczniów 10 klasy szkoły w Båsmo.

Co więcej, nauczyciele obawiają się fali znęcania się nad innymi uczniami, ponieważ w placówce będzie się uczyć jednocześnie kilkaset osób.


Zdjęcie slider: screenshot/rana.kommune.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok