Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Uwaga na fałszywki: policja informuje o podróbkach nowych banknotów

Magda Berbeć

02 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga na fałszywki: policja informuje o podróbkach nowych banknotów

Nowe banknoty Screenshot/ Norges Bank

Zaledwie kilka tygodni temu do obiegu weszły nowe norweskie banknoty, a oszuści już zdążyli wyprodukować ich podróbki. Przypominamy, na co zwrócić uwagę, gdy pieniądze wzbudzą nasze wątpliwości.
30 maja 2017 do obiegu weszły nowe banknoty – 100 i 200 koron. Zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza ich ciekawe motywy – norweskich ryb oraz łodzi wikingów. Choć Norges Bank zapowiadał, że nowe banknoty będą najtrudniejszymi do podrobienia pieniędzmi, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Norwegii, fałszerze się nie poddali.

Fałszywki już w obiegu

Policja w Vestfold poinformowała, że w jej ręce trafiły fałszywe banknoty 50-koronowe oraz nowe 200-koronowe. Funkcjonariusze potwierdzili tym samym, że podróbki są już w obiegu. Zatrzymano 3 osoby związane ze sprawą.

Jak zapowiedział Norges Bank, nowe banknoty mają być najtrudniejszymi do podrobienia pieniędzmi, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Norwegii. Poza standardowymi zabezpieczeniami, w postaci chociażby znaku wodnego, w banknotach zastosowano unikalne rozwiązania, mające dodatkowo utrudnić ich podrobienie.

Jak poznać fałszywy banknot?

Norges Bank wyjaśnia na swojej stronie internetowej, jak odróżnić oryginał od fałszywego banknotu. Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę w przypadku wątpliwości.
Jak widać na filmie, kiedy weźmiemy banknot do ręki i zaczniemy odpowiednio nim poruszać, powinniśmy dostrzec w lewym dolnym rogu ruszający się okręg. Po prawej stronie znajduje się za to łańcuch, który również powinien sprawiać wrażenie bycia w ruchu.

Na banknotach znajdują się również znaki wodne, pasek zabezpieczający czy bardziej zaawansowane zabezpieczenia, takie jak grafika maskonura widoczna przy użyciu ultrafioletu. Ponadto na banknotach znajdują się cyfry oraz litery wydrukowane w bardzo małej czcionce, które ciężko dojrzeć bez użycia lupy.

Osoby, które chcą przekonać się jak wyglądają zabezpieczenia, a nie posiadają nowych banknotów mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji Nye sedler, która umożliwia zapoznanie się z nimi.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Aplikacja Nye sedler
Aplikacja Nye sedler Screenshot
źródła: norges-bank.no, nrk.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok