Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Ulewy z Østlandet dotarły do Vestlandet. Duże utrudnienia w ruchu

Damian Kopyciński

09 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Ulewy z Østlandet dotarły do Vestlandet. Duże utrudnienia w ruchu

fotolia.pl - royalty free

W zeszłą sobotę potężna ulewa nawiedziła Oslo. Spadło tam prawie 55mm deszczu na metr kwadratowy. Wczoraj późnym wieczorem rozpadało się również w Vestlandet. Skutki są podobne: zalane drogi, przewrócone drzewa i utrudnienia w komunikacji – opóźnienia sięgają nawet 3 godzin.

[AKTUALIZACJA, 09.08.16, godz. 13:00]

– Nadchodzi więcej deszczu. Na drogach może znajdować się osunięta ziemia. Niebezpieczeństwo powstania osuwisk jest duże. Na drogach jest bardzo dużo wody. To może doprowadzić do akwaplanacji (utraty przyczepności opon na pokrytych wodą drogach – przyp. red. ) – mów Heidi Hauge Rasmussen z centrali ruchu dyrekcji dróg publicznych (Vegvesen).
Droga FV 542 w Bremnes
Droga FV 542 w Bremnes Źródło: Statens vegvesen

Sytuacja na drogach


Droga krajowa RV 13 pomiędzy Oddą i Kinsarvikiem została zamknięta z powodu niebezpieczeństwa osuwiskowego. Kompletnie zablokowana przez kamienie i ziemię jest droga RV 13 w miejscowości Deildo. Osunięta ziemia i drzewa zalegają również na FV 544 w centrum Leirvik. W dalszym ciągu zalana jest droga FV 551 w Kvinnherad jest zamknięta na wysokości mostu Furebergfossen. Kierowcy zwalniają na E39 w pobliżu Kvaland. Tam na częściowo zalanej jezdni policja kieruje ruchem.

Duże utrudnienia są również na FV 520 w Rogaland. Na wysokości wodospadu Svandalsfossen ruchem kieruje policja. Woda zalała tam jeden pas drogi.

Drogi mogą być przez długi czas zablokowane. Geolodzy pracują w terenie od samego rana. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy teren wokół osuwisk jest bezpieczny. Jeżeli stwierdzą, że nie ma żadnych zagrożeń, do akcji mogą wkroczyć służby porządkowe.

Na trasie Sunnhordlandruten promy z Bergen płynące na południe musiały przerwać rejs z powodu złych warunków pogodowych.
Odradzamy wędrówek na Preikestolen. Tak wyglądał dziś szlak prowadzący na klif
Odradzamy wędrówek na Preikestolen. Tak wyglądał dziś szlak prowadzący na klif Źródło: Fot. Norsk Folkehjelp Strand og Forsand

Opóźnienia w komunikacji do 3 godzin

Przewoźnik kolejowy NSB informuje o dużych opóźnieniach Bergensbanen. W godzinach porannych wynosiły one nawet 3 godziny. Spółka zapowiada, że opóźnienia mogą się wydłużyć.

Wczoraj wieczorem kolejka nie kursowała pomiędzy Myrdal i Hallingskeid z powodu braku prądu. Pociąg towarowy przejechał tam po zerwanej przez wiatr blasze falistej. Doprowadziło to do uszkodzenia sieci trakcyjnej. Elektryczne pociągi zostały podmienione na te z napędem spalinowym.

Na trasie Sunnhordlandruten promy z Bergen płynące na południe musiały przerwać rejs z powodu złych warunków pogodowych.

Sytuacja w Hordaland, Rogaland, Sogn og Fjordane i Møre og Romsdal

Do Norwegii nadciągnął niż baryczny, który jest odpowiedzialny za panujące w ostatnich dniach warunki pogodowe.
Radar Sør-Noreg
Na najbliższe dwa dni synoptycy zapowiadają duże opady deszczu. Lokalnie mogą wynieść nawet do 110 mm na metr kwadratowy w ciągu 36 godzin. Im bliżej morza, tym opady będą mniejsze. Prędkość wiatru może przekroczyć 25m/s. Taka siła z łatwością może porwać np. grill czy ogrodowe stoły i krzesła.
Na zdjęciu strażacy z Vestfold Interkommunale Brannvesen usuwają skutki wiatru w miejscowości Tønsberg w Vestfold.
Na zdjęciu strażacy z Vestfold Interkommunale Brannvesen usuwają skutki wiatru w miejscowości Tønsberg w Vestfold. Źródło: Fot. Vestfold Interkommunale Brannvesen
Ekstremalnie duże opady w całym Østlandet spowodowały, że główne drogi w Oslo, E6 i E18, zamieniły się w rzeki. Osuwisko zmyło również odcinek drogi FV 285 na wysokości Djupdalen. Nieprzejezdne drogi i zalane tunele spowodowały kilometrowe korki. Wiele samochodów znalazło się również pod wodą. Woda zalała też stacje i tory pociągów Drammenbanen i Spikkestadbanen. Te nie kursowały przez ponad 6 godzin. Żywioł spowodował również duże straty w norweskim Muzeum Ludowym w Bygdøy. Woda wdarła się do piwnic niszcząc część wystawy.

Ekstremalne warunki

Przez kilka godzin obrona cywilna (Sivilforsvaret) wypompowywała wodę, która sięgała 70 cm. Ucierpiało również największe w Sandvice centrum handlowe (Sandvika Storsenter) oraz kino leżące w jego sąsiedztwie.
– Warunki były ekstramalne. W Bygdøy spadło blisko 55mm deszczu na metr kwadratowy w przeciągu dwóch godzin. Według Instytutu Meteorologicznego taka ulewa zdarza się dwa razy na 100 lat. Największe problemy mieliśmy właśnie w tym rejonie na drogach E18 przy Maritim/Lysaker oraz w tunelu Grannfosstunnelen. Przy wcześniejszych ulewach nie mieliśmy tam takich problemów – mówi Åsmund Møller, doradca ds. komunikacji w dyrekcji dróg publicznych (Vegvesen).
Żywioł był tak silny, że rzeki i strumienie mogły wystąpić z brzegów. Na Twitterze policja zalecała, aby nie korzystać z samochodów.

Spokojniejsza niedziela

W niedzielę opady nie były już tak obfite. Ruch na drogach wrócił do normy. Z problemami boryka się dalej kolej, którą paraliżują przerwy w dostawie prądu i awarie sygnalizacji. W dalszym ciągu zalanych jest wiele piwnic w całym Oslo. Straż pożarna wraz z obroną cywilną dzień i noc wypompowują wodę z zalanych piwnic.

– Ściągneliśmy dodatkowe siły z całego regionu, a każdy, kto pomimo urlopu może pracować, jest w terenie – mówi Marianne Utnes Kjøsnes ze straży pożarnej w Oslo w wypowiedzi dla Aftenposten.

Z powodu ograniczonych sił i środków służb ratowniczych prywatne firmy oferują swoją pomoc.

Tornado

Mieszkańcy Oslo byli także świadkami niecodziennego zjawiska. Nad Oslofiordem przeszła trąba powietrzna. Nie wyrządziła jednak żadnych szkód.

Trąby powietrzne na wodzie powstają głównie w rejonach tropikalnych lub tam, gdzie zimne powietrze przemieszcza się nad ciepłą wodą. Powoduje to dużą niestabilność w warstwie granicznej.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok