Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Trondheim zakazuje czarnych worków na śmieci: „Ludzie rozumieją, że dbamy o środowisko”

Hanna Jelec

19 stycznia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Trondheim zakazuje czarnych worków na śmieci: „Ludzie rozumieją, że dbamy o środowisko”

Gminy wprowadzają zakaz używania czarnych worków na śmieci. Fot. fotolia - royalty free

Od 1 stycznia w większości gmin w środkowej Norwegii wprowadzono zakaz wyrzucania śmieci w czarnych workach. Ma to pomóc w walce z zanieczyszczeniem środowiska.
Władze Norwegii coraz silniej próbują przeciwdziałać niebezpiecznym odpadom wyrzucanym przez mieszkańców. Dlatego od 1 stycznia większość gmin w środkowej Norwegii rozpoczęła kampanię przeciw czarnym workom na śmieci. Jak zapewniają firmy sortujące odpady, taki ruch pomoże w walce z zanieczyszczonym środowiskiem i wesprze politykę recyklingową.

Tylko przezroczyste worki

Z uwagi na narastającą ilość zużytego sprzętu elektronicznego i ogólnie rozumianych odpadów niebezpiecznych, niektóre gminy w Norwegii – we współpracy z firmami recyklingowymi – zdecydowały o wprowadzeniu zakazu wyrzucania śmieci w czarnych, plastikowych workach. Zamiast tego, od stycznia tego roku worki, w których znajdują się odpady, powinny być przezroczyste – tak, by pracownicy zakładu oczyszczania miasta mogli sprawdzić faktyczny stan segregacji śmieci w danej gminie. – Widzimy, jak dużo odpadów niebezpiecznych trafia do czarnych worków razem z pozostałymi śmieciami. To główny powód zmian – mówi Ton Olden z Renholdsverk w Trondheim.

Będzie kontrola?

Od stycznia tego roku norweskie gminy rozpoczęły oficjalną kampanię, która ma zachęcić obywateli do sortowania śmieci, a także zwrócić ich uwagę na problem odpadów niebezpiecznych i zanieczyszczania środowiska. Jednym ze środków, które powzięły firmy sortujące odpady, jest właśnie nakaz korzystania z przezroczystych worków na śmieci.
– Dzięki przezroczystym workom natychmiast widać, czy ktoś stosuje się do zasad sortowania śmieci – mówi Olden.

A co w przypadku gdy, mimo wszystko, ktoś zdecyduje się wyrzucić śmieci w czarnych workach? – Po prostu prosimy ludzi o otworzenie torby – tłumaczy pracownik zakładu.

Gdy ktoś zdecyduje się wyrzucić śmieci w czarnych workach, to po prostu prosimy ludzi o otworzenie torby.

Inicjatywa firm sortujących odpady

Zmianę polityki „śmieciowej” zaproponowały same firmy. Jak twierdzą przedstawiciele Gjelstenli, jednej z największych firm sortujących odpady w regionach Trøndelag i Møre og Romsdal, nowy system nie ma nikogo zrazić, czy zmusić do sortowania pod groźbą kary. Kampania ma położyć większy nacisk na dbanie o środowisko, a także uświadamiać o odzyskiwaniu zasobów poprzez recykling. – Bez sortowania nie jest to możliwe – podkreślają pracownicy.

Vanja Gjelstenil to najsilniejszy gracz na rynku recyklingowym. 44 tys. klientów, którzy korzystają z usług spółki, z pewnością będzie miało wpływ na politykę sortowania odpadów w całym kraju. Podobnym tropem poszło Ragn-Sells. Obie firmy podkreślają, że same zainicjowały zwiększenie środków ostrożności. Co na to sami klienci? – Do tej pory otrzymaliśmy same pozytywne opinie. Ludzie rozumieją, że dbamy o środowisko – mówi przedstawiciel Gjelstenli w Hamos.

Ludzie rozumieją, że dbamy o środowisko.

Nie wszyscy biorą udział

Jednak nie wszystkie gminy w Norwegii wcielą przepisy recyklingowe już w styczniu:
 – Niestety nie wszystkie firmy zdążyły wypełnić formalności do końca zeszłego roku. Wiemy jednak, że postarają się wprowadzić zakaz jak najszybciej, na pewno jeszcze w bieżącym roku – mówi Olden.


Źródło: nrk
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok