Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Trawa, słońce i wiosenne temperatury. To był najcieplejszy grudzień w Norwegii od lat

Anna Moczydłowska

07 stycznia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Trawa, słońce i wiosenne temperatury. To był najcieplejszy grudzień w Norwegii od lat

W grudniu pogoda w Norwegii była... wiosenna! Fot. fotolia - royalty free

To był jeden z 10. najłagodniejszych grudniowych miesięcy od... 1900 roku – podaje Norweski Instytut Meteorologiczny. Średnia temperatura w kraju wynosiła o 4,6 stopnia powyżej odnotowywanej dotąd normy.
Do najcieplejszych obszarów zaliczały się rejony wschodniej Norwegii, zwłaszcza na większych wysokościach. Rozbieżność wyniosła aż 7,6 stopnia Celsjusza.

Najwyższą temperaturę, bo 7,3 stopnie Celsjusza, odnotowała stacja pogodowa Ytterøyane w Flora, Sogn og Fjordane (3,6 stopnie powyżej normy), Svinøy w Herøy, Møre og Romsdal (3,3 stopnie powyżej normy) i Fedje w Hordaland (3,5 stopnia powyżej normy).
Jak podaje Instytut Meteorologiczny, najwyższą maksymalną temperaturę, bo...18,1 stopni Celsjusza, zanotowano 30 grudnia w Sunndal.

Słońcu ugiął się nawet Svalbard

Rekord padł także na mroźnym zazwyczaj Svalbardzie, na którym cały 2016 rok okazał się najcieplejszym od prawie stu lat. W grudniu temperatura wynosiła tu aż 7,4 stopnia. 

Svalbard, archipelag leżący między Norwegią a biegunem północnym, to największy obok Himalajów magazyn lodu na północnej półkuli Ziemi. W lipcu pisaliśmy, że lodowce, które się tam znajdują, znikają w coraz szybszym tempie

Teraz, według meteorologów, ustanowione zostały nowe rekordy grudniowej średniej temperatury w Longyearbyen - stolicy Svalbardu. Jak wyliczyli, od grudnia 2010 roku, co roku miesiąc ten jest cieplejszy niż od poprzedniego. Oznacza to, że miesięczne temperatury kształtują się na znacznie wyższym poziomie niż normalnie.

2016 rok może również ustawić rekord opadów. Roczny opad był bowiem równy 310,0 mm, co stanowi 63,2% więcej niż w normalnym okresie (w latach 1961-1990), tym samym pokonując rekord opadów 267,9 mm, ustawiony w 2012 roku.

Było ciepło, ale deszczowo

Grudzień 2016 pobił także kolejny rekord. Jak podaje Instytut, był to jeden z 10. najbardziej deszczowych grudniów od 1900 roku.

Najbardziej deszczowo było w Trondelag i w północnej Norwegii. Opady były tam o 250-300 proc. większe niż zazwyczaj. Jednak nie wszędzie. Niewielkie opady deszczu występowały na wschodzie kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok