Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rządy Trumpa, Brexit i przyszłość UE. Norweska para książęca na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Anna Moczydłowska

17 stycznia 2017 10:52

Udostępnij
na Facebooku
Rządy Trumpa, Brexit i przyszłość UE. Norweska para książęca na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

fot. wikimedia.org - Holger Motzkau - (cc-by-sa-3.0)

Jak podaje oficjalna strona rodziny królewskiej, Książe Haakon wraz z żoną Mette-Marit są obecnie na 47. Światowym Forum Ekonomicznym. Goście Davos skoncentrują się na ryzyku polityki protekcjonistycznej. Para książęca do Norwegii wrócić ma 19 stycznia.
Tegoroczne 47. forum odbywa się w dniach 17-20 stycznia. Hasłem tegorocznej edycji jest "odpowiedzialne przywództwo". W sumie w Davos spodziewanych jest około trzech tysięcy liderów politycznych i gospodarczych. Większą uwagę ściąga na siebie jednak część polityków, która ogłosiła, że nie zamierza w tym roku brać udziału w konferencji. Wśród nich są m.in. niemiecka kanclerz Angela Merkel (nieobecna drugi rok z rzędu), prezydent Francji Francois Hollande, premier Kanady Justin Trudeau oraz Donald Trump, który ostatniego dnia konferencji zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Polityka Trumpa i francuska prawica

Ważnym tematem debat będzie ryzyko wojny handlowej między USA a Chinami oraz podobne napięcia w relacjach Ameryki z innymi krajami, za którymi stanie wkrótce Trump. Ekonomiści są zgodni, że jednym z głównych tematów spotkania w Davos jest polityka. Eksperci obawiają się bowiem zarówno programu wyborczego Trumpa, który może zostać wprowadzony w życie i doprowadzić do wojen taryfowych, jak i wyników wiosennych wyborów we Francji. Tam do drugiej tury przejdzie niemal na pewno przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, Marine Le Pen.

Poruszony ma zostać też temat Brexitu, przyszłości Unii Europejskiej. Przedstawiciele państw omówią też szybki rozwój robotyzacji, która w najbardziej zaawansowanych krajach rewolucjonizuje proces produkcji przemysłowej. Grozi to spowolnieniem gospodarczym i utratą konkurencyjności tym krajom, które nie nadążą za liderami, czyli USA i Koreą Południową.

Wysłuchać populistów

Założyciel forum, 78-letni profesor Klaus Schwab, powiedział w jednym z wywiadów, że podczas tegorocznej edycji szczytu ważne będzie to, "by wysłuchać populistów" oraz –aby wyartykułowano gospodarcze "idee Trumpa", ponieważ wielu populistów zdobyło ostatnio władzę na fali społecznego niezadowolenia, niechęci do globalizacji i wolnego rynku, dlatego należy poznać ich zdanie oraz plany.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok