Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Polska kłótnia o Fundusze Norweskie. Kto dostaje, a kto nie? Tymczasem pieniądze Norwegów pomogą gdańskim noworodkom

Magda Berbeć

07 kwietnia 2017 11:46

Udostępnij
na Facebooku
Polska kłótnia o Fundusze Norweskie. Kto dostaje, a kto nie? Tymczasem pieniądze Norwegów pomogą gdańskim noworodkom

Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha, Gdańsk wikimedia.org - Artur Andrzej - Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Fundusze Norweskie od lat pomagają m.in. w rozwoju polskiej służby zdrowia. Ostatnio skorzystał na nich gdański szpital, który dzięki dofinansowaniu mógł zmodernizować i doposażyć Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Rozdział Funduszy budzi jednak ostatnio duże kontrowersje, a środowiska prawicowe wyrażają swój sprzeciw wobec ich obecnego funkcjonowania.
Jak doniósł 5 kwietnia portal trójmiasto.pl, Szpital Św. Wojciecha w Gdańsku otrzymał 2,7 mln zł dofinansowania na modernizację i doposażenie Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Oznacza to m.in. lepszą opiekę dla wcześniaków. To nie pierwszy raz, kiedy środki z Norwegii wspierają rozwój polskiej służby zdrowia. Liczne organizacje pozarządowe wyraziły jednak swoje niezadowolenie ze sposobu ich rozdzielania i zarzucają Fundacji Batorego wspieranie kontrowersyjnych inicjatyw związanych m.in. ze środowiskami LGBT.

Szpital z najlepszą opieką dla noworodków

Szpital na gdańskiej Zaspie ma się czym pochwalić. Według informacji trójmiasto.pl do placówki dzięki Funduszom Norweskim trafił nowoczesny sprzęt medyczny, a Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka został wyremontowany. Dzięki temu, urodzone na Pomorzu wcześniaki będą mogły skorzystać m.in. z jedynego w Polsce północno-wschodniej sprzętu do hipotermii leczniczej, kardiomonitorów, inkubatorów, a także karetki przystosowanej do transportu noworodków.

Zmiany, których doczekał się gdański szpital to wielki krok dla rozwoju opieki nad wcześniakami. Dzięki Funduszom Norweskim udało się nie tylko zainwestować w sprzęt, ale także w personel, który został przeszkolony, aby podnieść swoje kompetencje.
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha
Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Nie wszystkim Fundusze się podobają

Jednak kwestia rozdzielania i funkcjonowania Funduszy Norweskich budzi ostatnio kontrowersje. Swoje stanowisko na ten temat wyraziła grupa organizacji pozarządowych, m.in. Stwowarzyszenie Młodzi dla Polski, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja „Żołnierzy Wyklętych" czy Inicjatywa Stop Seksualizacji Naszych Dzieci. Czemu się sprzeciwiają?

Organizacje wyrażają sprzeciw wobec sposobu, w jaki rozdzielane są Fundusze Norweskie. Środki przekazywanie Polsce według autorów sprzeciwu „są przez Fundację Batorego w znacznej części wykorzystywane do wspierania organizacji mających wyraźnie ideologiczny profil działania i kwestionujących podstawowe zasady polskiego ustroju konstytucyjnego” (studencirp.pl). O jakie organizacje chodzi? Autorom sprzeciwu nie podoba się m.in. „wspieranie pozbawionej naukowych podstaw ideologii gender oraz budzących społeczny sprzeciw kontrowersyjnych postulatów politycznych aktywistów LGBT.”

W opublikowanym na stronie studencirp.pl piśmie wyrażony jest również sprzeciw dla przekazywania dużej części środków dla organizacji z Warszawy i innych największych miast oraz stronniczość Fundacji Batorego, która według autorów, nie wspiera w równym stopniu wszystkich organizacji.

Minister Gliński popiera sprzeciw?

Sprzeciw wobec działań Fundacji Batorego wyraża nie tylko część organizacji pozarządowych. W dyskusję angażują się także polscy politycy.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego, ostro wypowiada się o przeznaczaniu Funduszy Norweskich na organizacje związane z ruchem LGBT czy gender, które chcą działać również w ramach edukacji dzieci. Według portalu pch24.pl nazywa to demoralizacją dzieci, która jest niezgodna z Konstytucją.

Również minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, jest przeciwny Fundacji Batorego. - Nie wydaje mi się, by Fundacja Batorego mogła znów pełnić funkcję operatora funduszy. Nasza propozycja jest taka, by zostało nim Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego" - powiedział Gliński w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Czym są Fundusze Norweskie?

Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego to pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym, najmniej zamożnym krajom członkowskim UE.

W latach 2009-2014 Polska otrzymała z funduszy 578 mln euro. Fundusze przyczyniły się m.in. do reformy leczenia nowotworów w Polsce.
Fundusze norweskie pomogły przy reformie leczenia nowotworów w Polsce youtube.com, Ambasada Norwegii w Polsce

Muzea dzięki Norwegom

Fundusze Norweskie to nie tylko służba zdrowia, ale również dofinansowywanie muzeów. Już w maju, dzięki wsparciu Norwegów na nowo zostanie otwarte Muzeum Warszawy. Dzięki Funduszom Norweskim odrestaurowano11 kamienic Starego Miasta stanowiących siedzibę warszawskiej instytucji. Projekt OdNowa został wsparty kwotą 10 milionów złotych.

Źródła: trojmiasto.pl, studencirp.pl, pch24.pl, wpolityce.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok