Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Polska i Norwegia inwestują w obronność: raport sekretarza NATO

Monika Pianowska

16 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Polska i Norwegia inwestują w obronność: raport sekretarza NATO

Kwatera Główna NATO w Brukseli wikimedia.org - DOD photo by U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison - public domain

13 marca Jens Stoltenberg opublikował coroczny raport o kondycji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według informacji sekretarza generalnego NATO Polska znajduje się w gronie pięciu krajów sojuszniczych, które inwestują w obronność najwięcej. W statystykach została wyróżniona także Norwegia.
Raport Stoltenberga opisuje, w jaki sposób sojusznicy NATO dbali o wspólne bezpieczeństwo i ile zdecydowali się zainwestować w obronność w 2016 roku. Statystyki wskazują na to, że w ubiegłym roku 23 kraje członkowskie w sumie zwiększyły wydatki na obronność o 3,8 proc., czyli ok. 10 miliardów dolarów.

Stany Zjednoczone zawyżają średnią

Sumaryczny wynik wygląda jednak lepiej niż indywidualne rozliczenie inwestycji poszczególnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz Jens Stoltenberg potwierdził, że tylko pięć państw wydaje umówione 2 proc. PKB (lub więcej) na swoje armie, a wśród nich Polska (z wynikiem 2,01 proc.).
Chociaż średnia wydatków na obronność wszystkich państw członkowskich wynosi 2,43 proc., to wynik ten nie jest do końca zgodny z sytuacją w Europie, ponieważ zawyżają go inwestycje Stanów Zjednoczonych. Z kolei same kraje europejskie wydają przeciętnie na obronność jedynie 1,47 proc. swojego rocznego PKB.

Amerykański budżet obronny na 2016 rok to ponad 660 mld dolarów, podczas gdy europejski liczy 240 mld. Dla porównania – polskie Ministerstwo Obrony przeznaczyło na wojsko równowartość 12 mld dolarów.

Polska pilnym uczniem wśród sojuszników?

W grupie państw należących do NATO, które na obronność przeznaczyły w 2016 roku przynajmniej 2 proc. PKB, poza Polską i USA znalazły się jeszcze: Grecja, Estonia i Wielka Brytania. Pozostałe kraje sojuszu nie wywiązują się zatem z ustaleń zatwierdzonych przed dwoma laty w Newport – a zobowiązania przyjęli na siebie wszyscy członkowie NATO.

Raport wspomina także o Norwegii. Jako jeden z nielicznych krajów (obok trzech krajów bałtyckich, Rumunii i Polski) inwestuje w wojsko ogólnie więcej niż w 2009 r.

Na realizację obranego wspólnie celu inwestowania w obronność sojusznicy mają jednak 10 lat. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że spełnienie tych założeń jest możliwe. Przewiduje ponadto, że w bieżącym roku próg 2 proc. przekroczy Rumunia, a do roku 2018 do grona państw zwiększających obronność dołączą Litwa i Łotwa.

Źródła: biqdata.wyborcza.pl, nato.int
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok