Kredyt konsumencki w Norwegii
Priseks: Eff. rente 15,8%, 65 000kr. over 5 ar, etablering 950kr., Totalt: 92 354kr.
Sprawdź
Podejrzane dane i transakcje: DNB będzie blokować konta Aktualności
11 lipca 2017

Podejrzane dane i transakcje: DNB będzie blokować konta

Skomentuj
DNB ASA to jeden z największych koncernów finansowych w krajach nordyckich. wikimedia.org
Norweski bank DNB może w przeciągu roku zablokować nawet 3 tysiące kont. Powodem są podejrzenia, że pieniądze mogą pochodzić z nielegalnych źródeł. Akcja dotyczy tylko kont założonych w Norwegii.
Bank DNB skontaktował się telefonicznie z właścicielami prawie 100 tys. kont. Jeśli w czasie rozmowy klienci denerwowali się, nie chcieli uzupełnić brakujących informacji i wzbudzali podejrzenia pracowników, ich transakcje poddawano dokładnej analizie.  W związku z tą kontrolą około 3 tysiące kont zostanie zamkniętych w ciągu najbliższego roku, a część spraw została już przekazana odpowiednim organom ścigania.

Hvitvaskingsloven – tzw. ustawa o praniu pieniędzy – nakłada na banki obowiązek uzyskania informacji na temat właścicieli kont, firm z nimi powiązanych oraz osób, które mają dostęp do środków. W przypadku braku takich danych, bank jest zmuszony zablokować konto.

Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Właściciele banku podkreślają, że za wszelką cenę najpierw chcą skontaktować się z osobami, których konta mają być zamknięte. Jeśli wszystkie informacje uda się uzupełnić, wciąż będą mogli oni być ich klientami. Akcja przeprowadzona przez DNB jest standardowym działaniem regulowanym przez norweskie prawo.

Wymóg posiadania przez banki wiedzy na temat klientów oraz kontrolowanie podejrzanych transakcji ma wykryć pieniądze związane z handlem ludźmi, narkotykami, terroryzmem i przestępstwami ekonomicznymi. 

Źródło: dagsavisen.no
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas