Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Nowe prawo od 2017: Urząd Celny, nie policja, nałoży grzywnę za przemyt

Mateusz Krzesiński

13 grudnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Nowe prawo od 2017: Urząd Celny, nie policja, nałoży grzywnę za przemyt

Przemyt papierosów flickr.com/HM Revenue & Customs/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Od nowego roku to celnicy będą bezpośrednio karać grzywną przemytników, których złapią na szmuglowaniu towarów. Nowe prawo ma odciążyć policjantów.
Rząd Norwegii ustanowił, że od 1 stycznia 2017 r. to celnicy, nie policjanci, będą karać finansowo przemytników, których złapią na szmuglowaniu towarów. Policja ma skupiać się na poważniejszych sprawach.

Większe prawa dla celników

Nowy pomysł rządu ma zmniejszyć liczbę tego typu spraw zgłaszanych policji. Dzisiaj zarówno służby celne, policja oraz prokuratura wspólnie zajmują się niewielkimi – jak na skalę kraju – sprawami przemytu. Poszerzenie praw celników ma usprawnić system, a policji  pozwolić pracować nad trudniejszymi sprawami.
Dotkliwa i natychmiast nałożona kara finansowa ma zniechęcać tych, którzy planują przemyt na większa skalę, uważa Siv Jensen, przewodnicząca Partii Postępu (FrP).
Siv Jensen, przewodnicząca Norweskiej Partii Postępu
Siv Jensen, przewodnicząca Norweskiej Partii Postępu wikimedia
Obecnie norwescy urzędnicy celni mają prawo nałożyć grzywnę po konfiskacie poniższych towarów:

Wyroby alkoholowe (z zawartością alkoholu 22-60 proc.) – do 5 l.
Wyroby alkoholowe (z zawartością alkoholu 7-22 proc.) – do 10 l.
Wyroby alkoholowe (z zawartością alkoholu 2,5-7 proc.) – do 50 l.
Papierosy, cygara i pokrewne – do 1 tys. szt.
Snus i wyroby tytoniowe – do 1 tys. g
Produkty mięsne – do 40 kg
Inne produkty o wartości do 10 tys. koron

Jeżeli sprawa dotyczy przemytu na większą skalę, zawiadamia się policję. Jednak od 1 stycznia 2017 r. służba celna będzie mogła nakładać grzywnę po konfiskacie dóbr, które podwójnie przekraczają ilość opisaną w ramce powyżej.

Stortinget skupiał się do tej pory na tym, jakie policyjne zadania powinny mieć status priorytetu. Jednak nikt nigdy nie poruszał tematu jakie sprawy o niższej randze, powinny być przekazane innym służbom. ~Roy Steffensen, członek komitetu transportu i komunikacja (FrP)

Policja do poważniejszych spraw

Partia Postępu (FrP) uważa, że taka zmiana jest konieczna, aby norweska policja mogła zajmować się ważniejszymi sprawami. Roy Steffensen, członek FrP należący do komitetu transportu i komunikacji, zaznacza, że policja powinna wykorzystać więcej zasobów, by chronić najmłodszą część norweskiego społeczeństwa. Nawiązuje tym samym do do największej w historii Norwegii afery pedofilskiej, w której zamieszany jest także polityk norweskiego rządu. Sprawa wciąż jest w toku.

Bez policji, ale wciąż na poważnie

Norweski dziennik Dagbladet wątpi w nowy pomysł rządu. Jego dziennikarze uważają, że brak obecności policji podczas prób przemytu towarów doprowadzi do wzrostu liczby szmuglerów w Norwegii. Steffensen odpiera zarzuty: – Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, nie zmniejszają wysokości grzywny za nielegalny przemyt. Dodatkowo, dzięki mniejszej biurokracji, służby celne będą mogły na miejscu ukarać przestępców.
Polsk mafia smugler sprit til Norge for flere 100 millioner kroner Źródło: Dagbladet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomek Agile

16-12-2016 18:49

Raz spróbowałem i z 3 tysiącami się pożegnałem

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok