Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norweska fryzjerka oskarżona o dyskryminację: „Hidżab jest jak flaga ISIS"

Anna Moczydłowska

11 stycznia 2017 08:56

Udostępnij
na Facebooku
11
Norweska fryzjerka oskarżona o dyskryminację: „Hidżab jest jak flaga ISIS

Mimo, że kobieta uniknąła więzienia, odwołała się decyzji sądu twierdząc, że hidżab jest symbolem politycznym, a nie religijnym. pixabay.com - CC0 License

O sprawie norweskiej fryzjerki, która odmówiła obsłużenia kobiety w muzułmańskiej chuście, pisaliśmy we wrześniu. Sąd w Jæren kazał Merete Hodne zapłacić grzywnę w wysokości 10 tysięcy koron za dyskryminację religijną oraz pokryć koszty sądowe wynoszące 5 tysięcy koron. Teraz kobieta złożyła apelację.

Zła ideologia

Sąd w Jæren nakazał Merete Hodne zapłacić 10 tysięcy koron grzywny za sprawę Maliki Bayan, której Norweżka odmówiła ścięcia włosów w swoim salonie w Bryne – małym miasteczku w południowo-zachodniej Norwegii.

– Niedawno odmówiłam obsłużenia dwóch kobiet ubranych w hidżab, które przyszły do mojego salonu fryzjerskiego. Nie mam zamiaru wpuszczać zła do miejsca, w którym to ja jestem szefem. Tym złem jest ideologia islamu, mahometanizm, a hidżab jest symbolem tej ideologii, tak samo jak swastyka jest symbolem nazizmu. Decyzja należy do mnie. Czy to jest zgodne z prawem? Może i nie, ale w końcu nadal mamy wolność słowa, prawda? – mówiła wówczas na portalu społecznościowym 47-letnia fryzjerka.

Symbol polityczny, nie religijny

Mimo że uniknąła więzienia, odwołała się od decyzji sądu, twierdząc, że hidżab jest symbolem politycznym, a nie religijnym. Prawnik kobiety również twierdzi, że wyrok jego klientki powinien zostać zmieniony.  

– Jeżeli sąd ma wątpliwości co do tego, czy Merete Hodne odmówiła obsługi, uważając hidżab za symbol polityczny czy symbol religijny, moja klienta powinna zostać uniewinniona. Wątpliwości powinny zadziałać na jej korzyść – podkreślił.

Hidżab jak flaga

Gdy proces odwoławczy ruszył, Merete Hodne opisała siebie jako ,,krytyka nauki Mahometa". – Dla mnie hidżab jest jak flaga Isis. To symbol polityczny – dodała. 

Hodne została określona przez norweskie media jako aktywistka islamofibicznych ruchów obytelskich typu ,,Pegida" w Niemczech. Fryzjerka zaznaczyła, że jeśli norweski sąd nie przychyli się do jej odwołania, zamierza zwrócić się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Hidżab to obowiązkowe nakrycie głowy i dekoltu noszone przez większość muzułmanek. Określenie to pochodzi od słowa „haja”, czyli „skromność” i tradycyjnie oznacza muzułmański, szczególny sposób ubierania się.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marcin Kobinski

14-01-2017 12:30

właśnie przeczytałem że w Sandvice mężczyźni mają zakaz wchodzenia do jakiegoś salonu gdy muzułmańskie klijentki są już w srodku bez nakrytych głów, ręce opadają do czego to doszło, jak w krajach " 3 swiata "

Marcin Kobinski

12-01-2017 18:21

Pani Siv Kristin , zostala zwolniona z pracy przez NRK po tym jak do redakcji rozdzwonily sie setki telefonow od muzulmanow skarzacych sie ze krzyzyk na szyi tej pani obraza ich uczucia religijne , a tutaj mamy pania fryzjerke ktora musi zaplacic okolo polowe swojej miesiecznej wyplaty za kare ze czula sie bardzo niekomfortowo we wlasnym salonie fryzjerskim w towarzystwie osoby ktora zaslania swoja twarz i wyraznie obchodzi sie ze swoimi atrybutami religijnymi i jest do tego broniona przez lewicowe panstwo norweskie ktore brnie w slepa ulice w swych idiotycznych zapatrywaniach jak powinno wygladac zycie kazdego zniewolonego europejczyka !

marcin sarnecki

12-01-2017 14:51

Absolutnie popieram Merete Hodne!!!To Ona jest wlascicielem salonu i to Ona decyduje kogo wpusci na swoj teren!!!

Tomasz Lenartowicz

12-01-2017 14:16

ref Eldur To jest typowo norweskie dzielenie włosa na 4. Prawo również nie zabrania noszenia na głowie pełnego nocnika. Jednak nikt tego nie robi. Stosunki społeczne nie da się w 100% skodyfikować. Trzeba jeszcze myśleć!

Mario Kruken

12-01-2017 03:27

Coś nie halo

Krzysztof S

11-01-2017 20:18

A Polaki niech nie krzyczą XD nie wytrzymam , jakis gościu bedzie cwaniakował , pawelku ... uspokój sie , moze ty jakis antypolski jestes to moze ktoś zrobi z ciebie gwiazdę

Krzysztof S

11-01-2017 20:14

To jest jakis dekiel ten pawel s ! Puknij sie człowieku , uważaj na siebie kolego ! Kalisz ładne miasto

Eldur Sevarsson

11-01-2017 18:44

Co nadal nie zmienia faktu ze w Norwegii prawo nie zabrania.
W przypadku Pani fryzjerki, nie istotne z jakich powodek to zrobila ale jednak zlamala prawo.
Podkresle jeszcze raz, nie podoba mi sie to ze to Europa musi sie dostosowac do nich i wiekszosc krajow przez chora pojmowana poprawnosc polityczna traktuja ich jak swiete krowy w Indiach.

Eldur Sevarsson

11-01-2017 16:55

Slawek Babinski, ale prawo w Norwegii mie zabrania noszenia muzułmańskiej chusty.
Nie zrozum mnie zle, mnie tez sie nie podoba ze kraje Europejskie za wszelka cene staraja sie dostosowac do Muzulmanow, ale prawo jest prawem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok