Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Jest werdykt: Pracodawca ma prawo zakazać noszenia hidżabu w pracy

Klaudia Synak

15 marca 2017 12:48

Udostępnij
na Facebooku
2
Jest werdykt: Pracodawca ma prawo zakazać noszenia hidżabu w pracy

Pracodawca ma prawo zakazać noszenia hidżabu. commons.wikimedia.org - آرمین - public domain

We wtorek 14 marca Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że pracodawca ma prawo zakazać noszenia hidżabu w pracy. Norweski rząd jeszcze nie wydał komunikatu, czy będzie się stosował do opinii Trybunału.
We wtorek 14 marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pracodawca ma prawo zakazać noszenia religijnego nakrycia głowy w pracy.

W uzasadnieniu można przeczytać, że:

To nie jest dyskryminacja, jeśli wewnętrzne przepisy firmy zakazują noszenia widocznych symboli religijnych, filozoficznych i politycznych.

Wniosek o wydanie opinii złożył sąd w Belgii, po tym jak kobieta w hidżabie została zwolniona z pracy.

Klient nie może kazać zdjąć religijnego nakrycia głowy

Tego samego dnia Trybunał Sprawiedliwości wydał drugą opinię, która dotyczy tego, czy klient może zażądać od firmy spotkania z pracownikiem, który nie ma na sobie religijnego nakrycia głowy.

Zdaniem Trybunału, klient nie ma prawa tego żądać, dopóki dana firma nie posiada w swoich wewnętrznych przepisach zakazu noszenia symboli religijnych.

„Norwegia ma swoje prawa‟

Sprawa zakazu noszenia religijnych nakryć głowy wzbudza emocje również w Norwegii.

Taki zakaz istnieje między innymi w norweskiej policji, jednak wiele firm nie uregulowało przepisów w tej kwestii.

We wrześniu 2016 roku pisaliśmy o młodej muzułmance, której odmówiono pracy w urzędzie, bo nosi hidżab. Zdaniem wielu Norwegów to była dyskryminacja.
Profesor i specjalista od prawa europejskiego, Mads Andenæs, w wypowiedzi dla NRK stwierdził, że opinia Trybunału nie wpłynie na wyroki w Norwegii.

– Mamy własne przepisy dotyczące wolności religijnej i dyskryminacji ustalone w konstytucji i ustawach prawnych. One nas obowiązują bez względu na opinię Trybunału – mówi Andenæs.

Zdaniem Andenæsa, gdyby opinia Trybunału bazowała na europejskich przepisach prawa i pracy, i zakazywała pracodawcy na odmówienie pracy z powodu religijnego nakrycia głowy, to Norwegia by się do niej zastosowała.

Trybunał powoływał się na europejskie traktaty dotyczące religii i wolności wyznania.

Brak opinii ministerstwa

Obecnie norweskie ministerstwo ds. równouprawnienia i dyskryminacji jeszcze nie wydało żadnego oficjalnego komunikatu na temat opinii Trybunału Sprawiedliwości.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


M N

15-03-2017 15:42

Satan napisał:
Chciaz ateista jestem, to nie przeszkadza mi ani krzyzyk, chusta ani jarmulka.
Niqab i burka juz tak, ale tutaj mozna dyskutowac czy sa one forma wyrazu religijnosci, czy forma dyskryminacji kobiet przez malopenisowych samcow.


A co powiesz na wprowadzenie nowego stroju dla przedszkolanek , albo że by faceci nie czuli się dyskryminowani każdy ma prawo nosić wszędzie przez 24 godz. na dobę kominiarkę . Np. gwałciciele idący do banku .

Josef Satan

15-03-2017 15:17

Chciaz ateista jestem, to nie przeszkadza mi ani krzyzyk, chusta ani jarmulka.
Niqab i burka juz tak, ale tutaj mozna dyskutowac czy sa one forma wyrazu religijnosci, czy forma dyskryminacji kobiet przez malopenisowych samcow.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok