Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

[AKTUALIZACJA] Ponad 100 lekarzy rozpoczęło strajk, powodem jest konflikt w sprawie grafików pracy

klaudia@mojanorwegia.pl

07 września 2016 14:32

Udostępnij
na Facebooku
[AKTUALIZACJA] Ponad 100 lekarzy rozpoczęło strajk, powodem jest konflikt w sprawie grafików pracy

Dzisiaj rano około 100 lekarzy rozpoczęło strajk fotolia.com - royalty free

194 pracowników z 5 norweskich szpitali rozpoczęło dzisiaj strajk, a w piątek może do nich dołączyć kolejnych 119 osób z 4 szpitali. Większość protestujących to lekarze, ale wspierają ich również inni pracownicy odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie placówek. Lekarze i ich pracodawcy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii grafików pracy.
[AKTUALIZACJA 20.09.2016]

Strajk lekarzy i pracowników medycznych nabiera rozpędu. Strajkuje już ponad 500 pracowników szpitali w 12 placówkach w całym kraju. Odwołuje się kolejne zabiegi – w tej chwili jest ich już ponad 2 300. Pracownicy przekładają zaplanowane operacje, badania, kontrole, konsultacje i zdjęcia rentgenowskie.
Strajk nie dotyka jedynie pacjentów pogotowia medycznego, onkologii, pediatrii i psychiatrii.
[07.09.2016]
W środę rano strajk rozpoczęło 194 pracowników służby zdrowia w 5 szpitalach: szpitalu uniwersyteckim w Oslo, szpitalu w Østfold, Finnmarku oraz w Helse Bergen i Stavanger. Wśród strajkujących największą grupą są lekarze, ale wspierają ich również inni pracownicy szpitali – np. inżynierowie, ekonomiści i prawnicy.

Od piątku do strajku może dołączyć kolejnych 119 pracowników, tym razem ze szpitala uniwersyteckiego Akershus, Vestre Viken, szpitala w Vestfold oraz szpitala św. Olafa.

Strajk rozpoczął się po nieudanych negocjacjach między organizacją Akademikerne (zajmującą się ustalaniem płac i wymiaru godzin pracy pracowników naukowych) a Spekter (organizacją zrzeszającą pracodawców, w tym tych z sektora zdrowia).

Zmęczony lekarz, to niebezpieczny lekarz

W tej chwili plan pracy lekarzy jest ruchomy. Oznacza to, że wszyscy lekarze mają taką samą ilość dyżurów i tygodni pracujących.

Powodem trwającego konfliktu jest to, że Spekter chce wprowadzić indywidualne grafiki dla lekarzy, między innymi uzależnione od listy oczekujących pacjentów.

Lekarze uważają, że obecna sytuacja jest dobra i nie chcą zmian. Akademikerne chce, aby godziny pracy były stałe i ustalone we współpracy między pracodawcą i mężami zaufania.

– Propozycja Spekter jest nieodpowiedzialna zarówno pod względem bezpieczeństwa pracowników, jak i pacjentów. Chcemy uniknąć sytuacji w której lekarze będą zmęczeni, ponieważ zmęczony lekarz, to niebezpieczny lekarz – mówi Rune Frøyland z Akademikerne.

Dobro pacjenta jest najważniejsze

Strajkujący zapewniają, że protest, który może potrwać bardzo długo, nie wpłynie negatywnie na życie i zdrowie pacjentów. Protest nie dotknie pacjentów onkologii, pediatrii i psychiatrii. Niestety pacjenci ortopedii już nie będą mieli tyle szczęścia.

Ze względu na strajk, w Bergen i Stavanger odwołano część zaplanowanych operacji, głównie ortopedycznych. Władze placówek skontaktowały się z poszkodowanymi pacjentami, aby przełożyć ich zabiegi na inny termin.

– W strajku bierze udział ograniczona liczba lekarzy i pracowników. Robimy wszystko, aby pacjenci odczuli strajk w jak najmniejszym stopniu. Chcemy uniknąć poważnych konsekwencji – wyjaśnia dyrektor administracyjny szpitala w Bergen, Eivind Hansen.

Mąż zaufania oddziału Akademikere w Bergen, Christopher Kvistad podkreśla, że strajk ma dotknąć pracodawców, a nie pacjentów.

W Norwegii na co dzień pracuje około 14 tys. lekarzy. Wśród nich obecnie strajkuje około 100 osób. Od piątku liczba protestujących lekarzy może wzrosnąć do 200.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok